Starship, která poletí na Mars, bude z nerezové oceli

Vývoj velké kosmické lodi má nyní absolutní prioritu
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vesmír 
19. června 2020 06:56 / SpaceX
  7   4
30. května společnost SpaceX úspěšně vyslala astronauty do vesmíru na palubě kapsle Crew Dragon. A byl to opravdu velký úspěch. Nyní je ale čas, aby se pozornost všech upnula na něco ještě mnohem většího.

Sám Elon Musk vzkázal všem zainteresovaným, že vesmírná loď Starship má nyní absolutní prioritu. Důvod je jednoduchý. Má letět tam, kam žádné kosmické plavidlo ještě nikdy nedoletělo.

Náklad i cesta na Mars

Musk odhalil svou loď Starship, která má doletět na Mars, už v loňském roce. Toto kosmické plavidlo uveze až 150 tun materiálu a může, nebo spíše mohla by být rovněž používána k přepravě nákladu z jedné straně zeměkoule na druhou.

Navíc to podle nejnovějších informací z NASA vypadá, že Starship by mohl v roce 2024 posloužit i v misi Artemis, která má dopravit kosmonauty na Měsíc. A nic na tom nemění fakt, že prototyp Starshipu na konci května při jedné ze zkoušek vybouchnul.

Společnost SpaceX, která na konci května ztratila prototyp lodě SN4, následně uvedla, že k problémům došlo při testování rychlého odpojení.

Loď z nerezové oceli

Prototyp SN5 nicméně umožní SpaceX pokračovat rychle v práci. Kosmická loď je zcela z nerezové oceli, která nahradí uhlíková vlákna.

Právě s uhlíkovými vlákny měl sám Musk velký problém. Jsou drahá, 35 procent materiálu jde při řezání tzv. do šrotu a na loď je potřeba 60 až 120 vrstev tohoto materiálu.

"Většina ocelí, jakmile se dostanete ke kryogenním teplotám, se stanou velmi křehkými. Viděli jste trik s tekutým dusíkem? Nastříkáte tekutý dusík na ocel a po úderu kladivem se rozbije jako sklo. To platí pro většinu ocelí, ale ne pro nerezovou ocel, která má vysoký obsah chromu a niklu. To ve skutečnosti zvyšuje její sílu a tažnost, která je  velmi vysoká. Takže máte například 12 až 18 procent tažnosti při, řekněme, mínus 330 stupňů Fahrenheita. Velmi tažné, velmi houževnaté. Žádné problémy s lámavostí," vysvětlil sám Musk.

Navíc se s ocelí poměrně jednoduše pracuje, a to je jeden z důvodů, proč společnost SpaceX po výbuchu čtvrtého prototypu nepropadla panice a po dvou týdnech znovu rozjela testování na novém prototypu rakety. Dále čtěte: Po Crew Dragon přichází na řadu Orion. Doletět má na Měsíc.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu