Ohromující experiment se třemi hvězdami potvrdil základní princip Einsteinovy obecné teorie relativity
Experiment vědci provedli konkrétně na dvou bílých trpaslících a zhroucené neutronové hvězdě, na kterých prokázali koncept volného pádu. Základem myšlenky je fakt, že gravitace zrychluje každý padající objekt stejnou rychlostí.
Tři hvězdy poskytly skvělou příležitost
Vědci z University of Manchester využili neobvyklého případu volného pádu mezi třemi hvězdami. Za prvé se jednalo o bílou trpasličí hvězdu a pulsar, tedy mrtvou hvězdu 1,44krát větší než Slunce, které se rychle obíhaly.
Obě navíc obíhaly kolem jiného bílého trpaslíka, podobně, jako Země a Měsíc obíhají Slunce a jeden druhého.
To představovalo pro vědce neobvyklou příležitost. Vědci totiž spekulovali, že objekty držené pohromadě gravitačním tahem, jako u pulsarů, by mohly narušit univerzálnost volného pádu.
Einstein měl opět pravdu
Takové narušení by totiž popřelo obecnou teorii relativity, která předpokládá konstantní gravitační zrychlení napříč všemi scénáři.
Tým vědců ale sledoval pohyb všech tří hvězd až na nanosekundy přesně a zjistil, že první bílý trpaslík a pulsar zrychlují k druhému bílému trpaslíkovi stejným tempem. A to znamená, že Einstein měl pravdu, jak už jsme si ostatně zvykli.
Einsteinova obecná teorie relativity je fyzikální teorie, kterou tento génius publikoval už v roce 1915 a popisuje gravitaci jako geometrické vlastnosti prostoru a času neboli prostoročasu.
Obecná teorie relativity je také uznávána jako teorie neobyčejné krásy a je často označována jako nejkrásnější ze všech existujících fyzikálních teorií vůbec. Dále čtěte: Kód ve hvězdném světle odražený ze vzdálených planet by mohl odhalit, zda jsou obyvatelné.