Tato mumie byla považována za ptáka. Jde ale o předčasně narozené deformované dítě

Šokující údaje o mumii přineslo skenování
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
10. června 2020 06:28 / Maidstone Museum
  0   0
Malá, 2 100 let stará mumie ze starověkého Egypta byla dlouho považována za pozůstatek vzácného ptáka, nakonec ale vědci zjistili něco mnohem strasnějšího. Jde o předčasně narozené a velmi deformované dítě.

Vědci totiž konečně provedli CT vyšetření této miniaturní mumie a svým zjištěním byli doslova šokováni.

Mumie je deformovaný lidský plod

Díky CT vědci zjistili, že jde o zbytky vážně deformovaného lidského plodu, který se narodil mrtvý, a to nejpozději ve 28. týdnu.

Mumie byla dlouhé roky uložena v muzeu Maidstone v Kentu v Anglii a byla dokonce zařazena mezi zvířecí sbírky, kde byla katalogizována jako mumifikovaný jestřáb z období Ptolemaiovské říše.

Vnější schránka mumie je totiž vyzdobena malovanou hlavou jestřába a hieroglyfy s odkazem na Horuse, boha oblohy starověkých Egypťanů. Ve starověkém Egyptě navíc byla mumifikace zvířat, a to od krokodýlů až po kočky, velmi běžnou praxí. U této mumie tedy nebyl důvod domnívat se, že ve skutečnosti jde o něco jiného.

Nakonec se ale malinká mumie tak trochu shodou náhod dostala také na CT a ukázalo se, že vědci se ve svých závěrech celé roky mýlili.

Běžné skenování ale nestačilo

Paže zkřížené na hrudi odhalily, že se nakonec nejedná o ptáka, ale sken nebyl příliš podrobný a odborníci muzea si mysleli, že by se mohlo jednat o opici.

Poté antropolog Andrew Nelson vyzval multidisciplinární tým, aby provedl mikro CT sken s extrémně vysokým rozlišením.

Tým zjistil, že kosti patří lidskému plodu muže, jehož stáří se odhaduje na 22. a 28. týden, se závažnými abnormalitami páteře a vzácnou vrozenou vadou, která brání správnému vývoji mozku a lebky. Plod byl pravděpodobně už mrtvý v těle matky.

Celá horní část jeho lebky není vytvořena. Oblouky obratlů jeho páteře se neuzavřely. Uši  jsou vzadu na hlavě. Skeny také odhalily normálně vytvořené kosti prstů, ale velmi  závažná je deformace lebky, ve které by se nemohl vyvinout mozek. Plod měl také rozštěp patra a rozštěp rtu.

Tato mumie plodu je teprve osmou ze známých mumifikovaných plodů a pouze druhá objevená s absencí mozku. První nález byl popsán v roce 1826, tedy téměř před 200 lety.

Plod patřil významné rodině

Způsob, jakým byly ostatky plodu pohřbeny a zachovány, znamenal, že jeho rodina požívala určitého významu.

Reakcí rodiny bylo mumifikovat tohoto jedince, což se dělo jen velmi vzácně. Ve starověkém Egyptě bývaly plody pohřbívány různými způsoby do květináčů nebo pod  podlahy domu. Je známo, že bylo mumifikováno jen velmi malé množství plodů.

Vědci také věří, že deformace plodu může naznačovat, že strava matky v těhotenství měla nedostatek kyseliny listové, což je vitamin, který hraje důležitou roli ve vývoji mozku plodu.

Ale také to vyvolává nové otázky. Například proč byla mumie ozdobena obrázky ptáků. Další předměty, které mohly být pochovány s mumií, by mohly poskytnout další vodítka, ale její původ je bohužel neznámý. Dále čtěte: Archeologové našli v Mongolsku pozůstatky dvou starodávných ženských válečnic.

Mirka Malá | inStory.cz
Témata: mumie, plod, deformace, mozek, egypt
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu