U pobřeží Havaje se odehrál vzácný souboj dvou vrcholných predátorů

 Země a Příroda 
16. června 2020 08:51 / Lukáš Bauer
  12
📷
3 fotografie v galerii
Obří krakatice loví například vorvani Mike Goren from New York/CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)
Mořští biologové se domnívají, že u pobřeží Havaje se odehrál velice vzácný souboj dvou zcela odlišných mořských predátorů. Podle objevených důkazů to vypadá, že se žralok dlouhoploutvý přepočítal a napadl obří krakatici. Podobné souboje jsou pro vědce velkou událostí. Záhy však zjistili, že rozhodně nebyl ojedinělý.

U pobřeží Havaje se nejspíše odehrál zvláštní souboj dvou mořských predátorů, který dosud nebyl nikdy zdokumentován. Jeden z mořských biologů a fotograf Deron Verbeck totiž odhalil důkazy o tom, že žraloku dlouhoploutvému se nevyplatil útok na obrovskou krakatici, která zanechala na jeho těle výrazné jizvy.

Fotograf si zvláštního jizvení všiml u jednoho ze žraloků, které dokumentoval. Zváštní jizvy ve tvaru kruhů na těle žraloků Verbeck nikdy předtím neviděl, takže ihned zaujaly jeho pozornost. Pořídil proto sérii snímků, které později konzultoval s biology z Floridské mezinárodní univerzity.

Zranění způsobil hlavonožec

Po pečlivé analýze pořízených fotografií biologové došli k závěru, že takové jizvy nemohl způsobit žádný jiný tvor než obávaná a legendami opředená krakatice. Tento obrovský hlavonožec je pravděpodobně jediným tvorem v oceánu, který dokáže podobná zranění žralokovi způsobit.

Vědcům se sice nepodařilo zjistit, který konkrétní druh velkého hlavonožce mohl žralokovi na Verbeckových snímcích zranění způsobit, ale s velkou pravděpodobností se jednalo o krakatice druhu Architeuthis nebo Thysanoteuthis. Tito obrovští tvorové mohou dorůstat do délky neuvěřitelných 13 metrů.

Souboje krakatic s ostatními predátory nejsou ojedinělé

Vědci sice uvedli, že se jedná o vůbec první zdokumentovaný případ útoku krakatice na vrcholného predátora, avšak zdaleka není jediný. Poté, co byla tato studie zveřejněna, začali lidé z celého světa posílat vědcům z Floridské mezinárodní univerzity další fotografie žraloků, na kterých byla zachycena podobná zranění. Obdobné jizvy vědci zaznamenali také na vorvaních, kteří jsou známí tím, že krakatice loví. Dále čtěte: Vědci rozluštili tajemství drobných tvorů, kteří jsou známí svou neuvěřitelnou odolností.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...