U pobřeží Havaje se odehrál vzácný souboj dvou vrcholných predátorů

Obří krakatice loví například vorvani
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
16. června 2020 08:51 / Mike Goren from New York/CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)
  31   12
Mořští biologové se domnívají, že u pobřeží Havaje se odehrál velice vzácný souboj dvou zcela odlišných mořských predátorů. Podle objevených důkazů to vypadá, že se žralok dlouhoploutvý přepočítal a napadl obří krakatici. Podobné souboje jsou pro vědce velkou událostí. Záhy však zjistili, že rozhodně nebyl ojedinělý.

U pobřeží Havaje se nejspíše odehrál zvláštní souboj dvou mořských predátorů, který dosud nebyl nikdy zdokumentován. Jeden z mořských biologů a fotograf Deron Verbeck totiž odhalil důkazy o tom, že žraloku dlouhoploutvému se nevyplatil útok na obrovskou krakatici, která zanechala na jeho těle výrazné jizvy.

Fotograf si zvláštního jizvení všiml u jednoho ze žraloků, které dokumentoval. Zváštní jizvy ve tvaru kruhů na těle žraloků Verbeck nikdy předtím neviděl, takže ihned zaujaly jeho pozornost. Pořídil proto sérii snímků, které později konzultoval s biology z Floridské mezinárodní univerzity.

Zranění způsobil hlavonožec

Po pečlivé analýze pořízených fotografií biologové došli k závěru, že takové jizvy nemohl způsobit žádný jiný tvor než obávaná a legendami opředená krakatice. Tento obrovský hlavonožec je pravděpodobně jediným tvorem v oceánu, který dokáže podobná zranění žralokovi způsobit.

Vědcům se sice nepodařilo zjistit, který konkrétní druh velkého hlavonožce mohl žralokovi na Verbeckových snímcích zranění způsobit, ale s velkou pravděpodobností se jednalo o krakatice druhu Architeuthis nebo Thysanoteuthis. Tito obrovští tvorové mohou dorůstat do délky neuvěřitelných 13 metrů.

Souboje krakatic s ostatními predátory nejsou ojedinělé

Vědci sice uvedli, že se jedná o vůbec první zdokumentovaný případ útoku krakatice na vrcholného predátora, avšak zdaleka není jediný. Poté, co byla tato studie zveřejněna, začali lidé z celého světa posílat vědcům z Floridské mezinárodní univerzity další fotografie žraloků, na kterých byla zachycena podobná zranění. Obdobné jizvy vědci zaznamenali také na vorvaních, kteří jsou známí tím, že krakatice loví. Dále čtěte: Vědci rozluštili tajemství drobných tvorů, kteří jsou známí svou neuvěřitelnou odolností.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu