Po Crew Dragon přichází na řadu Orion. Doletět má na Měsíc

 Vesmír 
10. června 2020 09:38 / Mirka Malá
  4
📷
2 fotografie v galerii
Orion úspěšně dokončil zátěžové testy NASA
Kosmická loď Orion, která nakonec převeze astronauty mise Artemis na Měsíc, prošla kritickou řadou zkoušek v kosmickém prostředí. NASA je tak o další krok blíž k vysněné misi poté, co Crew Dragon úspěšně doletěla ke stanici ISS.

Kosmická loď, která se skládá z modulu posádky a evropského servisního modulu, bude schopna dopravit čtyři astronauty na Měsíc.

Dva měsíce technici NASA podrobovali Orion teplotním vakuovým testům, kdy vystavili kapsli teplotám až 175 stupňů Celsia. Dále tým provedl řadu elektromagnetických testů, aby zajistil, že elektronické vybavení modulu bude schopno odolat případnému rušení.

Testování nekončí

Dalším krokem nyní bude montáž solárních panelů a řada dalších testů. Pokud vše půjde podle plánu, bude Orion prakticky připraven na ostré testy.

Příští rok NASA totiž plánuje provést test Artemis I, tedy test Orionu a SLS rakety, která pošle kapsli kolem Měsíce a zpět. Koncem roku 2022 se uskuteční bezposádková mise kolem Měsíce Artemis II a v roce 2024 ji bude následovat mise Artemis III, první mise na Měsíc s posádkou od dob letů Apollo.

Orion se může stát legendou

Samotný modul byl postaven v Michoud Assembly Facility v New Orleans, což je zařízení NASA, a poté poslán do Kennedyho vesmírného centra na Floridě. Energii a pohon pro Orion poskytne Evropská kosmická agentura. Dosud se tedy pracovalo zejména na integraci obou systémů.

Orion tak má našlápnuto stát se legendou kosmonautiky, podobně jako Apollo. Mise Artemis je totiž velmi stěžejní, byť někteří pochybovači kroutí hlavou nad tím, proč má lidstvo letět na Měsíc, kam se dostalo už před 50 lety.

Cílem celé mise ale není Měsíc jako takový. Jde o to, vybudovat na něm nebo na jeho orbitu podmínky pro trvalé osídlení. Tyto vesmírné osady by se pak používaly jako základny k misím na Mars, který je pravou metou současného vesmírného programu. Dále čtěte: Hubbleův vesmírný teleskop objevil galaktickou dopravní zácpu.

Témata: Orion, NASA, Měsíc, Mars, mise, testy
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město