Archeologové objevili jezreelské vinařství, o kterém se zmiňuje bible

Vinařství podle bible bylo středobodem chamtivosti
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
12. června 2020 07:06 / Courtesy of the Jezreel expedition
  118   1
Vinařství bylo poprvé objeveno v roce 2013 a v dalších letech se prováděly další průzkumné práce. Vinařství představuje několik instalací vytesaných do podloží.

V biblických královských knihách je vinařství Jezreel místem epizod chamtivosti, násilí, hříchu a božské odplaty. Vědci identifikovali prvky, které potvrzují, že průzkum provedený v severním Izraeli je slučitelný s tímto biblickým příběhem.

Vinařství je tak staré, že jeho stáří nelze přesně určit

Podle příběhu Nabot Jezreelský vlastnil vinici v Jezreelu, sousedící s palácem krále Ahaba ze Samaří. Ten chtěl, aby mu Nabot vinici dal výměnou za jiné vinice nebo peníze, aby král mohl jezreelskou vinici používat jako zahradu svého paláce. Nabot se ale své vinice nechtěl vzdát.

V současné době není možné s jistotou datovat zbytky starobylého vinařství, které bylo odkryto nedaleko Jezreelu, osady, která byla trvale osídlená po tisíce let. Nicméně různé faktory podporují myšlenku, že ať už ve skutečnosti existoval nebo ne někdo jménem Naboth, kdo vytvořil tento biblický příběh, musel vědět o existenci tohoto vinařství, jediného v oblasti.

U podobných nálezů totiž vědci mohou určit, kdy se místo, v tomto případě vinařství, naposledy používalo, nikoli, kdy bylo vystavěno. Podle výsledků výzkumu se tak vinařství používalo naposledy kolem prvního století našeho letopočtu, ale události, které jsou popsány v bibli, se obvykle považují za události konané kolem devátého století před naším letopočtem.

Je tedy možné, že vinařství již tehdy existovalo, ale nelze to přesně stanovit. Někteří učenci se však domnívají, že příběh byl ve skutečnosti napsán později, kolem šestého století před naším letopočtem, kdy můžeme s jistotou říci, že vinařství již fungovalo. Neexistuje ale způsob, jak zjistit, zda to, co je vyprávěno v bibli, se skutečně stalo.

Vše nasvědčuje tomu, že jde skutečně o biblické vinařství

Nicméně pro fakt, že toto vinařství je to biblické, hrají další nepřímé faktory. Například později postavená vinařství nestála přímo u vinic, ale v obcích. Rovněž průzkum půdy, vhodné pro pěstování hroznů, ukázal, že v celém okolí je jen jediná vhodná půda, a to je ta, na které stálo jezreelské vinařství.

Podle biblického vyprávění se králi Ahabovi podařilo vinařství získat podlým trikem, který Nabotha dokonce stál život. Za tento hřích si král vysloužil Boží hněv proti sobě a jeho rodu, jak mu oznámil prorok Eliáš.

O několik let později se proroctví naplnilo a desítky potomků Achabových, včetně jeho syna a následníka trůnu Jorama, zemřeli rukou Jehua, velitele armády.

Zatímco se tedy některé biblické příběhy neukázaly jako pravdivé, tento, jehož centrem je jezreelské vinařství, je dost možná pravdivý. Nebo minimálně je pravdivý fakt, že vinařství z příběhu skutečně existovalo. Dále čtěte: Tato mumie byla považována za ptáka. Jde ale o předčasně narozené deformované dítě.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jaderná termální raketa pro kosmické lodě by měla být hotova za čtyři roky

Dům a zahrada

Výsadba vlastních brambor. Rady a tipy jak na to

Cestování

Dokonalé ráje Středomoří. Vyberte si to nejkrásnější místo pro vaši dovolenou

Zavřít reklamu