Archeologové našli v Norsku pomocí radaru dlouhé domy vikingů z doby železné
Pět vikingských domů bylo objeveno radarovým průzkumem v hrabství Østfold na archeologickém nalezišti Gjellestad. Právě zde stejný tým objevil v roce 2018 vikingskou loď, které dal stejné jméno - Gjellestad.
„Severně od lodi Gjellestad jsme našli několik domů, všechno typické dlouhé domy z doby železné,” okomentoval objev Lars Gustavsen, archeolog z Norského institutu pro výzkum a kulturní dědictví.
Jedno ze stavení má pozoruhodné rozměry. Je dlouhé 60 metrů a 15 metrů široké, což z něj činí jeden z největších vikingských objevených domů ve Skandinávii. Ostatní stavení mají na délku mezi 15 až 30 metry a šířku zhruba 13 metrů.
Významná vikingská oblast
Na polích zde byly také objeveny mohyly, což ale není překvapivé. Několik podobných mohyl už bylo v této lokalitě nalezeno dříve. Přesto, jak vědci uvádějí, jsou takové nálezy důležité. Pomáhají totiž vytvořit jakýsi obrázek toho, jak Østfold v době železné vypadal.
Tým zatím netuší, jak přesně jsou domy staré a k čemu sloužily. Odpovědi mohou přinést následné archeologické vykopávky a datování. Co však objevené stavení dokazují - Østfold byla ústřední vikingská oblast pozdní doby železné. Psali jsme také: V Norsku byl objeven tisíc dvě stě let let starý pohanský chrám bohů Thora a Odina.
Zdroj: Smithsonian Magazine.