Dosud nejstarší periodickou tabulku objevili pracovníci během úklidu laboratoře ve Skotsku

Periodickou tabulku objevili ve skotské laboratoři
 Objevy 
19. ledna 2019 10:26 / Internet
  2   0
Pravděpodobně vůbec nejstarší dochovanou periodickou tabulku objevili během úklidu laboratoře na skotské univerzitě v St Andrews pracovníci úklidové firmy. Tato tabulka pochází podle expertů z rok 1879.

Zřejmě nejstarší dochovanou periodickou tabulku na světě objevili zcela náhodou při úklidu chemické laboratoře na skotské univerzitě v St Andrews. Vzhledem k prvkům, které se na tabulce nacházejí, odhadli experti její vznik na období mezi lety 1879 až 1885.

Nacházejí se na ní prvky gallium a skandium, které vědci objevili v druhé polovině sedmdesátých let. A chybí na ní germanium objevené v roce 1886.

Vůbec první podobu periodické tabulky zveřejnil Dmitrij Mendělejev v roce 1869, měla 63 prvků. Navrhoval v ní i místo pro další, tehdy ještě neobjevené prvky. Moderní podoba tabulky má 118 prvků.

Nalezená nejstarší tabulka obsahuje 71 chemických prvků a uvádí i jejich relativní atomovou hmotnost. Tabulka dokonce předpovídá prvky, které v té době ještě vědci neobjevili.

Od současné podoby se historická tabulka liší tím, že prvky řadí do sloupců podle jejich chemické reakce s kyslíkem nebo vodíkem. Moderní verze řadí prvky podle jejich atomové struktury, přesněji rostoucího protonového čísla. Vyrobili ji ve Vídni v tiskárně Verlag v Lenoir & Forster. Záznam v účetnictví odhalil, že tabulku koupil v roce 1888 profesor chemie Thomas Purdie za tři marky. 

Objevy z historie jsou velice důležitou součástí poznání našich kultur a dávných společností. Nedávno například archeologové v Mexiku objevili chrám boha, jehož kněží lidské oběti stahovali z kůže.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Elegantní a hodně rychlý vůz. Čím ještě 508 Peugeot Sport Engineered na ženevském autosalonu zaboduje?

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

Cestování

Kulturní rozdíly stojí za to znát. Co byste nikdy neměli dělat ve Španělsku, abyste nenarazili?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu