Vědci našli v Číně kompletní koženou zbroj složenou z tisíců šupin

 Objevy 
27. prosince 2021 15:05 / Radek Chlup
  1
📷
2 fotografie v galerii
Novoasyrská jízda na taženém voze  Wikipedia Common
V roce 2013 našli archeologové v oblasti zvané Yanghai poblíž dnešního města Turfan v severovýchodní Číně hrob 30letého muže, v němž se nacházelo téměř kompletní kožené brnění datované do doby 786 až 543 př. n. l. Nyní vědci uvedli, co o brnění zjistili.

„Jedná se o brnění ve tvaru vesty, které zakrývalo přední část těla, třísla, boky a spodní část zad,” uvedl poznatky o zbroji výzkumník Patrick Wertmann z Institutu asijských a orientálních studií Curyšské univerzity. 

Brnění bylo efektivní a praktické, bojovník si jej mohl nasadit sám. Navíc se přizpůsobovalo různým typům postav a bylo poměrně lehké. Vážilo 4 až 5 kilogramů. 

Kožené brnění se skládá z 5444 malých a 140 velkých šupin, tkaniček a podšívky. Šupiny se překrývaly horizontálně, ale jejich řady vertikálně, díky čemuž byl vytvořen pravidelný vzor. 

Původ brnění je nejasný 

V hrobce byly také nalezeny zbytky koňských postrojů. Muž byl tedy jezdec, což dává smysl. Taková zbroj se vyráběla ve velkém právě pro jízdu. „S rostoucím využíváním vozů bylo ve válce na Blízkém východě v 9. století př. n. l. vyvinuto speciální brnění pro jezdce,” říká Wertmann. 

Tato zbroj se stala standardem pro vojska Novoasyrské říše, která dominovala oblasti Mezopotámie. 

Zbroj z Yanghai se podobá kožené šupinové zbroji neznámého původu uložené v Metropolitním muzeu umění v New Yorku. Brnění vypadají jako oděvy pro boj stejné armády, ale odlišných jednotek. Brnění z Yanghai sedí na lehkou jízdu, brnění uložené v New Yorku je pro těžkou pěchotu. 

Vědci si stále nejsou jisti tím, zda byl muž vojákem ve službách Novoasyrské říše a brnění si vzal s sebou domů, nebo zbroj ukořistil od někoho jiného. Bez nálezu alespoň jednoho zcela kompletního brnění asyrského vojáka momentální důkazy (například reliéfy) k posouzení původu zbroje nestačí. Psali jsme také: Podivné vykopávky nalezené v Bulharsku již nejsou záhadou

Zdroj: Quaternary International.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Hubnutí po čtyřicítce. Dejte si pozor na nízký příjem kalorií a další chyby, kvůli kterým ženy často...

Tech

U kvantových počítačů byl právě dosažen významný milník. Pracují s 99procentní přesností

Zavřít reklamu