Vědci našli pomocí pokročilé techniky ve spodní části čelisti T. rexe infekci
V roce 2010 byla objevena nejkompletnější kostra Tyrannosaura rexe, nejslavnějšího dinosaura všech dob a jednoho z nejobávanějších dravců, jaký kdy chodil po Zemi. Kostra byla prodána jednomu bankéři, který ji nazval Tristana Otto.
On nakonec zapůjčil 68 milionů let starou kostru jednomu z vůbec největších přírodovědných muzeí v Německu - Museum für Naturkunde. A tak se ostatky opět dostaly do rukou vědců.
Vědci z Charité - Universitätsmedizin Berlin otestovali na kostře T. rexe svou pokročilou skenovací techniku. „DECT využívá rentgenové záření na dvou různých energetických úrovních. Poskytuje informace o složení tkáně a procese způsobených nemocemi,” řekl doktor Charlie Hamm.
DECT je budoucnost
Vědci zkoumali s pomocí DECT velkou část spodní čelisti. Všimli si snížené hustoty kosti, kterou signalizovalo ztluštění levého chrupu a velký podíl fluoru v hmotě sahající až ke kořeni z jednoho zubů.
Pozorování podpořilo diagnózu tumefactive osteomyelitis, tedy infekce kostí. Nejde jen o vzácné pozorování infekce kostí u T. rexe, ale také o úspěšné otestování DECT jako účinné metody, která může přispět k mnoha objevům.
DECT poskytuje jak strukturální, tak molekulární informace. Je to citlivý nástroj, s jehož pomocí mohou vědci studovat fosilie neinvazivní formou.
Může sloužit i jiným účelům, než je vyhledávání různých procesů, například těch spojených s nemocemi. S pomocí DECT bude možné přesněji určit i věk kostí nebo rozpoznat pravou kost od repliky. Psali jsme také: Unikátní objev ukazuje, jak svižně se dávný zabiják Tyrannosaurus rex pohyboval.
Zdroj: Annual Meeting of the Radiological Society of North America.