Popsán nový druh ichtyosaura. Vlastnil arzenál velkých zubů

 Objevy 
01. ledna 2022 10:29 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Ichtyosauři měli malé zuby určené k lovu malých ryb  Pixabay
Vědci popsali z fosilie nalezené v Kolumbii nový druh ichtyosaura žijícího v oceánech během křídy před 130 miliony let. Od ostatních ichtyosaurů se lišil specializací na větší potravu, jako byli mořští plazi.

Jedná se o metr dlouhou a velmi dobře zachovalou lebku patřící tvorovi, jehož vědci pojmenovali jako Kyhytysuka sachicarum. 

„Tohle zvíře mělo unikátní chrup, který mu umožnil jíst velkou kořist,” řekl Hans Larsson, ředitel Redpath Museum. Ichtyosauři měli malé zuby, lovili totiž menší kořist. Kyhytysuka sachicarum měl naopak velké zuby s většími rozestupy. Vlastnil tedy arzenál zubů pro lov velké kořisti, jako byly velké ryby a mořští plazi. 

Obraz rozmanitosti ichtyosaurů 

Až tento objev dává expertům jakýsi obraz o evoluci těchto zvířat, která brázdila křídové oceány. 

Nutno dodat, že Kyhytysuka sachicarum pochází z velmi důležitého období. V rané křídě se Země ochlazovala, zvedaly se hladiny světových oceánů a superkontinent Pangea se rozděloval. 

Koncem jury přišlo masové vymírání. Změnily se suchozemské i podmořské ekosystémy. Ichtyosauři, krátkokrcí plesiosauři a krokodýli vymřeli a nahradili je dlouhokrcí plesiosauři, mořské želvy, velcí mořští ještěři, takzvaní mosasauři a právě ichtyosaurus Kyhytysuka sachicarum. Psali jsme také: V tropických mořích na konci křídy lovil malý mosasaurus. Spíše než plaza připomínal žraloka

Zdroj: Journal of Systematic Palaeontology.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...