Jeden z nejznámějších objevů v dějinách udělal opilec
Když John Suttler zakládal v pustině Sierry Nevady svou pilu a obchodní stanici, vůbec netušil, že jeho počin vejde do dějin. Suttler neměl jiné ambice, než aby jeho pila prosperovala a zajistila mu slušné živobytí. A mohl být spokojen. Pile se dařilo a obchodní stanici trapperů, kteří zde obchodovali s místními indiány z kmene Tacoma, také. Blízká budoucnost však měla tento poklidný život rychle změnit.
Úředník a správce pily James Marshall objevil v potoce, na kterém byla pila postavena, několik zlatých zrnek a oznámil to Johnu Suttlerovi. Suttler a jeho muži počali v potoce zkušebně rýžovat a posléze i kopat v okolí. A ke svému překvapení našli bohaté naleziště zlata. Suttler byl prozíravý muž a zakázal komukoli o nálezech mluvit.
Ale jak už to v životě často bývá, jednoho večera pohlédl Marshall v místní nálevně na dno více sklenkám, než by bylo zdrávo, a nález zlata prozradil. Začala Kalifornská zlatá horečka roku 1848. O jiném vzácném nerostu se můžete dočíst zde.
Zpráva se počala šířit neuvěřitelnou rychlostí a do Kalifornie se za vidinou rychlého zbohatnutí vydávali dobrodruzi i zoufalci nejenom z blízkého či vzdálenějšího okolí. Na místo nálezu se vydávali houfně i lidé z Evropy, ale i třeba z Číny. A cesta to nebyla jednoduchá. Buď museli lodí na východní pobřeží a potom přes celý kontinent na koni či povozu, nebo lodí kolem celé Jižní Ameriky (Panamský průplav neexistoval) do San Franciska a dále na sever pak opět koňmo. Mnozí útrapy cesty nepřežili. Odhaduje se, že do kalifornských hor doputovalo mezi roky 1848 – 1850 více než 300 000 osob!
Podle americké nezávislé vědeckovýzkumné agentury (United States Geological Survey), která zkoumá mimo jiné i přírodní zdroje, se během prvních pěti let zlaté horečky vytěžilo v horách Sierry Nevady cca 370 tun zlata. Jeho dnešní cena by se pohybovala kolem 16 miliard USD.
Z takového množství zlata měli pochopitelně jedinci obrovské zisky, ale převážná část zlatokopů se vracela domů jen s minimálním výdělkem a mnozí za svůj sen zaplatili životem.
A tak se zdá, že jedním z mála lidí, kteří na zlaté horečce v Kalifornii dlouhodobě vydělal, byl švýcarský žid jménem Lewi Straus. To jméno jistě znáte. Podnikavý Lewi začal pro zlatokopy šít kalhoty ze stanového plátna s kapsami zpevněnými kovovými cvoky, aby se pod tíhou zlatokopeckého nářadí netrhaly. Kalhoty byl praktické, získaly rychlou oblibu a založily tak módní odvětví a značku prosperující až do dnešních dnů.