Americký Seattle otevře v roce 2021 první pohřební kompostovací místo na světě

 Země a Příroda 
16. prosince 2019 13:33 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Kompostování mrtvých je hudbou blízké budoucnosti Recompose.com
Dovedete si představit, že kompostem z vašich nejbližších jednou pohnojíte svoji zahrádku? V americkém Seattlu to bude možné už v roce 2021, kdy bude otevřeno první pohřební kompostovací místo na světě. A s největší pravděpodobností budou záhy následovat další.

Těla zemřelých budou ukládány do speciálních šestiúhelníkových komor, kde se během měsíce organicky rozloží. Kompostem z těchto lidských ostatků pak budou moct pozůstalí pohnojit třeba svoji zahrádku.

Bio pohřeb

Autoři projektu s názvem Recompose poukazují na fakt, že se při klasické kremaci uvolňuje velké množství oxidu uhličitého, při balzamování zase dochází ke znečišťování spodní vody chemikáliemi. Alternativní metodou jsou bio pohřby, které využívají bio rakve, které se v půdě rychle rozloží. Vyžaduje to ale velké množství půdy, aby bylo těla kam ukládat. To projekt Recompose nepotřebuje. Bude pracovat se schránkami, do kterých budou ostatky zesnulých vloženy a zhruba po měsíci se z nich vyndá kompost. Využívat je tak bude možné opakovaně. 

Procedura projektu Recompose je jednoduchá. Tělo je vloženo do kompostovací schránky a následně pokryto organickým materiálem, například odštěpky, vojtěškou nebo senem. Do schránky je pouštěn vzduch, takže přirozeně se vyskytující bakterie začnou svoji práci. Teplota vzduchu se pohyuje mezi 49 až 71 stupni Celsia, kdy se ničí většina škodlivých patogenů. Projekt nepočítá s tím, že by do kompostovacího pohřebiště byla přijímána jakkoliv infikovaná těla.

Z celého kompostovacího procesu nakonec zbude zhruba metr kubický kompostu, který si pozůstalí odnesou domů. Mohou pohnojit zahrádku, nebo třeba zasadit strom jako památku na zesnulého. Projekt Recompose také počítá s tím, že tak ovzduší ušetří zhruba tuny oxidu uhličitého na osobu. Dále čtěte: Hrozivé výsledky nové analýzy klimatologů. Ze Země se již brzy stane rozpálený skleník.

 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím