Kanadský zlatokop neměl ten den na zlato štěstí. Nakonec však objevil něco mnohem cennějšího
Kanadský zlatokop, který po drahém kovu pátral hluboko v permafrostu Yukonu, objevil zcela mimořádně zachovalé mládě pravěkého vlka. Tato 57 tisíc let stará samička prehistorického druhu vlka má podle expertů mnohem větší hodnotu než zlato.
Tento šťastný muž vlčí mládě, které bylo uvězněno desítky tisíc let ve zmrzlém bahně, objevil poblíž oblasti Klondike nedaleko města Dawson. Zmrzlé bahno zlatokop odstraňoval natlakovanou vodou s cílem uvolnit z půdy zlato, nakonec však objevil tento unikátní nález.
Nález mimořádné hodnoty
„Mumie je tak kompletní, že má v podstatě celou kůži, většinu kožešiny a má přítomné všechny měkké tkáně,“ uvedla k objevu pro CNN Julie Meachen z Des Moines University, která je jedním z autorů studie publikované ve vědeckém žurnálu Current Biology.
Jedinečně zachovalý stav pravěkého zvířete umožní odborníkům lépe prozkoumat, jak tito dávní předchůdci dnešních kanadských vlků žili. S pomocí rentgenových snímků už vědci zjistili, že vlčí štěně bylo staré nanejvíš šest až sedm týdnů, když uhynulo a dochovalo se v permafrostu nepoškozené až do dnešní doby.
Předchůdce dnešních vlků
V rámci výzkumu vědci také provedli analýzu stabilních izotopů, která odhalila, že vlče žilo v době, kdy ledovce již byly na ústupu. Jelikož mělo přístup k sladké vodě, spolu s jeho matkou se podle vědců zvířata živila převážně z vodních zdrojů, tedy rybami a vodními ptáky. Díky pefektnímu stavu zvířete mohli vědci studovat prakticky celý genom a díky analýze DNA určili, že štěně je potomkem pravěkých vlků, kteří jsou předky současných vlků z Ruska, Sibiře a Aljašky. Dále čtěte: (Velryby mají nejvýživnější mléko ze všech savců. Vědcům se podařilo nafilmovat mládě během krmení).