Český vědecký tým objevil dvě velké sopky ukryté hluboko v ledu

 Objevy 
02. prosince 2017 14:51 / Lukáš Bauer
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Místa, kde se údajné sopky nacházejí, vykazují podle odborníků jisté anomálie Internet
Vědcům z Čech se podařil nejspíše unikátní objev. Označili totiž dvě místa v zamrzlé Antarktidě, kde se s největší pravděpodobností nachází dvě velké sopky. Dostaly pracovní název Dana a Zuzana.

Najít v dnešní době, kdy je země pod neustálým vědeckým dohledem, dvě sopky ,je opravdu raritní objev. Čeští vědci v čele s Jaroslavem Klokočníkem z Astronomického ústavu vytipoval dvě místa, kde se pod ledem Antarktidy poblíž jezera Vostok nachází dvě sopky. Jedna z nich sahá do výšky téměř jednoho a půl kilometru.

Objevy útvarů, velkých dutin nebo skrytých jezer se provádí převážně pomocí vesmírných družic, které sbírají údaje z měření gravitačního pole Země. Tato data následně zpracovávají pomocí speciálních programů, které vytvářejí trojrozměrné mapy povrchu.

Určitý typ terénu totiž vytváří v modelech anomálie. Typickým objektem, který lze v gravitačním modelu odhalit, je sopka. Sopečné útvary se v gravitačních datech projevují několika způsoby a podle Klokočníka jsou tyto projevy naprosto stejné jako v měřeních z Venuše, Marsu nebo Měsíce.

Na Antarktidě se nachází více než třicítka známých vulkánů, nepočítaje oblasti, které jsou trvale pokryty ledovou vrstvou. Čeští vědci se proto rozhodli, že budou hledat vulkány i v těchto místech, protože je více než pravděpodobné, že se tam nacházejí také.

Protože gravitační data z Antarktidy nejsou pro tento typ výzkumu v požadované úrovni, využili čeští vědci mapy podloží, které byly pořízeny leteckým radarem. Radarové vlny totiž mohou proniknout až několikakilometrovou vrstvou ledu. Stejná metoda se používá také pro studium terénu ukrytého pod pouštními písky.

Český vědecký tým se od počátku soustředili na oblast v okolí jezera Vostok. Podle vědců již dříve měli podezření, že v blízkosti jezera se nacházejí nejméně dva velké sopečné útvary, což jim potvrdily i prvotní 3D modely.

Existenci obou sopek je však nutné potvrdit dalším výzkumem, včetně ohledání přímo na místě, což vzhledem ke klimatickým podmínkám není úplně snadný úkol. V místě se nachází až 3,5 kilometru ledu, kterým se v minulosti vědecké týmy provrtaly, aby odebraly vzorky vody z jezera.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Tech

Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky...

Zavřít reklamu