Myši s bambusovými chlupy mohou pomoci při léčbě vzácného onemocnění

Neuron Impuls za myši s bambusovými chlupy
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
15. října 2017 10:37 / Shutterstock
  1   0
Nositelem Neuron Impulsu na rok 2017 se stal Petr Kašpárek s projektem zabývajícím se původem vlasových defektů a rolí proteáz při růstu a obnově vlasů. Výzkum by mohl v budoucnu pomoci při léčbě Nethertonova syndromu.

Co je Nethertonův syndrom?

Toto onemocnění postihuje zhruba jednoho ze čtvrt milionu lidí. Tato nemoc se u pacientů mimo jiné projevuje také takzvanými bambusovými vlasy. Takové vlasy jsou lámavé a připomínají bambusová stébla.

Vědci z Českého centra pro fenogenomiku dokázali objasnit genetickou příčinu této choroby. U myších modelů s Nethertonovým syndromem, kterým pomocí genetické manipulace "vypnuli" v laboratoři geny pro proteázy KLK5 nebo KLK7, došlo ke zmizení téměř všech příznaků a myši se dožívali podobného věku jako zdravá zvířata.

České centrum pro fenogenomiku (CCP) je významnou součástí Centra BIOCEV a Ústavu molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. Díky svému členství v INFRAFRONTIER je CCP partnerem v globální síti, jejímž cílem je komplexně a systematicky analyzovat vliv genetických mutací u myší. Součástí CCP je také transgenní laboratoř produkující specializované, geneticky upravované myší modely sloužící české i zahraniční vědecké komunitě.

Soutěž Neuron Impuls

Soutěž je určena mladým vědcům do 40 let a jejich originálním výzkumným projektům. Každoročně se vypisuje pro výzkumné projekty v základním výzkumu. Garantem je Nadační fond Neuron na podporu vědy. O vítězi rozhoduje vědecká rada složená z kapacit v jednotlivých oborech. Je hodnocena nejen kvalita projektu, ale i dosavadní vědecká kariéra a zkušenosti žadatele. Vítězný projekt může získat maximální podporu až jeden milion korun.

Tereza Marková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Hackeři odhalili tajné detaily o tomto vojenském špionážním letadle

Dům a zahrada

Jedlá soda je levná surovina s úžasnými účinky. V domácnosti má široké využití

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Zavřít reklamu