Zemi jen velmi těsně minul asteroid. Vědci o jeho existenci neměli tušení

Asteroid proletěl kolem Země v těsné blízkosti
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vesmír 
27. července 2019 14:22 / Internet
  16   0
Vědci o existenci asteroidu s názvem 2019 OK, který jen velice těsně minul Zemi, neměli do poslední chvíle žádné tušení. Kus vesmírné skály přitom proletěl kolem Země ve vzdálenosti pouhých 70 tisíc kilometrů.

Vědci byli překvapeni, když zjistili, že ve čtvrtek těsně minul Zemi asteroid 2019 OK, který proletěl pouhých 70 tisíc kilometrů od naší planety. Podle expertů se s délkou až 130 metrů jedná o jedno z největších těles, které se dostalo tak blízko Zemi.

O tom, že navíc asteroid mine Zemi v takové blízkosti, neměli vědci do poslední chvíle tušení. Asteroid 2019 OK totiž nepatří mezi sledovaná tělesa, a proto jeho těsný průlet všechny velice překvapil.

Pozornosti unikla vesmírná skála také proto, že letěla směrem od Slunce, a bylo ji tak velice těžké rozeznat. Dalším faktorem byla i její rychlost, která dosahovala až 24 kilometrů za vteřinu.

Během průletu se asteroid dostal k Zemi až na vzdálenost 70 tisíc kilometrů, což je velice blízko. Pro představu Měsíc je vzdálen přibližně 380 tisíc kilometrů od Země. 

Tento incident tak znovu připomíná fakt, že nebezpečné asteroidy mohou přijít zcela bez varování. Naposledy Zemi zasáhl asteroid podobné velikosti jako 2019 OK zhruba před sto lety, tehdy se zřítil do lesů na Sibiři. V roce 2013 do oblasti kolem ruského Čeljabinsku dopadl asteroid velký dvacet metrů. Dále čtěte: (Vědci zveřejnili simulaci dopadu velkého asteroidu. Jedná se o extrémně ničivou událost).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Svět fotografie se pomalu, ale jistě přesouvá od zrcadlovek k bezzrcadlovkám

Dům a zahrada

Vypěstujte si nádherné lilie doma v květináči

Cestování

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu Atlantiku

Zavřít reklamu