Ozónová díra je letos rekordně malá. Může za to hned několik faktorů

Ozónová díra se přesouvá od jižního pólu
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
19. září 2019 10:22 / Internet
  18   6
Podle expertů by letos mohla být ozónová díra nejmenší za poslední tři desítky let. Toto tvrzení vědci opírají o měření, která ukazují, že ozónová díra je mnohem menší než v polovině září bývá zvykem. Její velikost je podle výsledků měření zhruba poloviční.

Zákaz používání takzvaných freonů v mnoh světových zemích přináší již léta své ovoce a ozónová díra se každým rokem zmenšuje. Vědci nyní na základě nových měření potvrdili, že nyní je ozónová díra nejmenší za posledních třicet let.

Měření provádí evropská služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která uvádí, že ozónová díra je dokonce dvakrát menší než během loňského září. Ozónová díra se také vzdaluje od jižního pólu, kde se nachází.

Během minulého týdne naměřila služba CAMS velikost ozónové díry o rozloze pěti milionů kilometrů čtverečních, přičemž vloni to bylo čtyřikrát tolik. Velikost ozónové díry se stále mění, ale letošní zmenšení je rekordní.

Vědci zatím nevědí co letošní rekordní zmenšení ozónové díry způsobilo. Nejvíce k narušování vrstvy ozónu v atmosféře dochází na jaře kdy se na jižní pól vrací sluneční záření.

Letošní změnu tak vědci zatím připisují takzvanému Montrealskému protokolu, kde se v roce 1987 upsala většina světových zemí k zákazu používání freonů. Freny je označováná celá řada chemických látek, které ozónovou vrstvu rozpouštějí.

V roce 2014 vědci po 35 letech potvrdili, že omezení používání freonů má trvalý význam v rámci nárůstu stratosferického ózonu. Vědci ale nedávno objevili v atmosféře velké množství látky CFC-11, která ozónovou vrstvu ničí. Využívání této látky se připisuje Číně, která ho používá v továrnách na výrobu pěnové izolace. Dále čtěte: (Ozonová díra mizí. Do konce století bude Země stejná jako před průmyslovou revolucí).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu