Výbuch v ruské laboratoři na výzkum zákeřných nemocí způsobil paniku

V ruském zařízení Vector došlo k výbuchu plynu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
20. září 2019 11:28 / Internet
  1   0
V pondělí došlo k výbuchu plynu v ruském Státním výzkumném centru virologi, které se nachází přibližně 20 kilometrů od Novosibirsku, což je třetí nejlidnatější město v Rusku. Informace o možném úniku zákeřných nemocí se začaly šířit internetem a způsobily paniku.

Během pondělí došlo výbuchu v ruské státní laboratoři, která je jedním z mála míst na světě, která má oprávnění si ponechat pro výzkum zákeřné viry Variola, které způsobují neštovice. Informace o úniku virů se začaly rychle šířit po internetu a způsobily mezi lidmi paniku.

Nezávislá agnentura Interfax uvedla, že v pátém poschodí laboratoře došlo k požáru a následnému výbuchu plynu. Podle agentury však v té době ruské zařízení nebylo využíváno a nebyly v něm tedy přítomny žádné biologicky nebezpečné materiály.

 

Nyní na místě probíhá vyšetřování, aby se zjistilo, zda nedošlo k porušení předpisů práce ze strany zaměstnanců, kteří se v budově nacházeli. Internetem se však rychle začaly šířit titulky, které hovořily o úniku biologických materiálů a způsobily mezi lidmi paniku.

Ruské zařízení Vector je jedno z předních výzkumných zařízení ve svém oboru, kde pracuje více než 1 600 zaměstnanců. V těchto centrech vědci pracují s nejrůznějšími chorobami včetně neštovic.

Podle expertů jsou však šance, že by biologické materiály z budovy unikly, velice malé. Neštovice dříve představovaly extrémně nakažlivou a devastující chorobu, jednou z prvních, kterou se podařilo díky očkování vymýtit. To je také důvodem, proč u lidí stále budí velké obavy.

Ke všeobecné panice také přispěl nedávný incident, kdy došlo k výbuchu v zařízení pro testování zbraní a také fakt, že Vector byl v roce 1974 využíván k vývoji biologických zbraní.

V zařízení se kromě neštovic nachází také vzorky antraxu, ptačí chřipky a spousty dalších zákeřných virů. Podle expertů je však zařízení Vector certifikováno na bezpečnostní úroveň, což je nejvyšší možná úroveň zabezpečení, a proto jsou obavy lidí z rošíření zákeřných nemocí zbytečné. Dále čtěte: (Chřipkové období je na spadnutí. Léčba této nemoci se mění).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Brzy přijde bod zlomu, kdy lidé začnou důvěřovat počítačům více než druhým lidem

Dům a zahrada

Po zimě potřebuje péči nejen zahrada, ale i nábytek. Nepodceňte ji

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Zavřít reklamu