Dodnes o útocích 11. září 2001 v New Yorku existuje spousta konspiračních teorií

 Záhady a tajemství 
14. září 2019 14:37 / Blanka Štiková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Útok na Světové obchodní centrum nepřežilo 2 996 lidí Depositphotos
Je to již 18 let, a přesto nikdo nezapomene na ten děsivý den, kdy všude ve světě televize vysílaly, jak letadla narazila do věží Světového obchodního centra (WTC) známého jako „Dvojčata“ v New Yorku. V obou budovách se toho dne nacházelo kolem 17 500 lidí. Podle informací při útocích na New York tehdy zemřelo celkem 2 996 lidí včetně 19 únosců.

Oběťmi byli především civilisté pocházející z celkem 90 různých zemí. Pro všechny to byl šok a nikomu se nechtělo věřit, že jde o realitu. Od události utekla řada let, pořád však existuje mnoho konspiračních teorií, žádná z nich však nebyla potvrzena.

Co se 11. září 2001 stalo?

11. září 2001 v USA proběhlo několik koordinovaných teroristických útoků provedených teroristy organizace Al-Kájda. Tehdy byla unesena čtyři letadla. Dvě z letadel narazila do věží Světového obchodního centra (WTC), třetí letadlo narazilo do Pentagonu a čtvrté spadlo po souboji pasažérů letadla s teroristy u města Shanksville v Pensylvánii. Do dvou hodin od nárazu se „Dvojčata“ zřítila, příčinou prý byl vzniklý požár. Útok zavinil smrt tisíců lidí uvnitř budov, zároveň s nimi zemřeli i pasažéři letadel, hasiči, vojáci, policisté či civilní zaměstnanci Pentagonu.

Teroristické útoky měly ale i výrazný dopad na zdraví obyvatel New Yorku, z budov se při pádu totiž uvolnilo velké množství prachu, kterého se nadýchali přítomní lidé. Tento prach obsahoval směs rozdrcených či hořících nebezpečných látek včetně azbestu, olova, skla, jedovatých plynů, ropných látek, leteckého paliva, těžkých kovů, betonu, materiálů ze stovek kanceláří a tisíce kusů lidských těl. Federální kompenzační fond pro oběti 11. září prý do srpna 2017 vyplatil částku 2,8 miliardy dolarů téměř 17 000 lidem trpícím rakovinou nebo majícím jiné zdravotní potíže a následky po útocích.

Cíle útoků prý nebyly vybrány náhodně, mrakodrapy WTC byly významnou dominantou Manhattanu a Pentagon zase symbolem vojenské síly země. Spekuluje se dokonce o tom, že jedno z letadel mělo zasáhnout Bílý dům. Spojené státy americké reagovaly na útoky vyhlášením „války proti terorismu.“

Vyšetřování

Vyšetřování vedené FBI začalo hned po útocích, věc byla uzavřena s tím, že jsou jasné a nezvratné důkazy spojující Al-Kájdu a Usámu bin Ládina s útoky. FBI se i podařilo rychle identifikovat všech 19 únosců. Národní komise pro teroristické útoky na Spojené státy vydala 22. července 2004 Konečnou zprávu Komise k 11. září, která měla za cíl připravit kompletní zprávu o okolnostech útoků, ale sklidila mnohostrannou kritiku.

Konspirační teorie

Existuje řada konspiračních teorií, které zpochybňují oficiální verzi útoků z 11. září. Popírači oficiální verze poukazují na údajné nejasnosti, nelogičnosti, nesmyslnosti a lži ve vysvětlení událostí 11. září 2001, které bylo zveřejněno v médiích. Odborníkům se však většinu teorií podařilo vyvrátit a žádná z nich nebyla potvrzena, navíc chybí důkazy. Zastánci teorie spiknutí založili mnoho různých spolků, členy jsou například architekti, stavitelé, vysokoškolští profesoři či piloti. Vzniklo dokonce i takzvané Hnutí za pravdu o 11. září, jež sdružuje pozůstalé po obětech útoků s odborníky. O události byla natočena řada filmů a dokumentů. Například dokument Zeitgeist: The Movie ukazuje alternativní teorie o útocích.

1) Řízená demolice

Podle nejznámější konspirační teorie prý bylo zhroucení budov WTC důsledkem řízené demolice, nálože prý mohly být odpáleny dálkově. Do Petagonu prý mohla narazit namísto letadla řízená střela. A důvodem tohoto hrozného činu podle zastánců této teorie bylo ospravedlnění amerických invazí do Afghánistánu a Iráku, ale také podpora strategických zájmů USA na Středním Východě, kde se nachází bohaté zásoby ropy a zemního plynu. Díky falešným útokům by mohly Spojené státy začít válku proti muslimům a tím získat, co by chtěly. Ovšem je divné, že by si nikdo nevšiml řízené demolice ve střežené budově.

2) Fingované telefonáty

Další konspirační teorie tvrdí, že telefonní hovory pasažérů v unesených letadlech byly falešné. Právě hovory cestujících měly být důkazem o tom, že jsou v letadlech únosci. Z normálních telefonů by se však lidé ze vzduchu na zem nedovolali, ale volalo se prý z terminálů, které byly zabudovány v sedačkách, to prý lze.

3) O útocích se vědělo?

Jedna z teorií tvrdí, že americká vláda o útocích věděla a nezabránila jim, nebo je dokonce sama organizovala. Často byla v rámci toho zpochybňována Bushova administrativa a představitelé vojensko-průmyslového komplexu prý předem akci plánovali s cílem získat nového nepřítele, aby mohli vést válku, oživili ekonomiku a zbrojařský průmysl. Údajně tím navíc prý vláda vydělala stovky miliard dolarů z pojistných podvodů, ze zničení účetních záznamů v Pentagonu ohledně válečných výdajů a státních zlatých rezerv. Podle průzkumu z října 2006 si 84 % Američanů myslelo, že jim vláda ohledně útoků z 11.9. lže a pouhých 16 % Američanů tvrdilo, že americká vláda říká pravdu ohledně útoků.

4) Jak to bylo s Tower 7?

Další z konspiračních teorií se týká neobjasněného zřícení budovy Tower 7, spadla totiž až několik hodin po teroristickém útoku, navíc prý velice bleskurychle. Podle zastánců této teorie chtěla tajná služba zničit veškeré důkazy, neboť se v této budově mohlo nacházet právě tajné sídlo americké CIA nebo Pentagonu. Kvůli požárům prý ale byl možný její rychlý pád. Kde je pravda?

Podivná fakta

Pomalá reakce NORADu

Konspirátoři se ptali, proč pozdě nebo nedostatečně reagovalo Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD), které má poskytovat varování před případným leteckým či raketovým útokem a zároveň zajistit vzdušnou obranu severní Ameriky. Přitom má prý NORAD podle údajů každý rok okolo 100 případů krizových situací, které by mohly indikovat únos letadel, a při jejich řešení měl vždy stoprocentní úspěšnost. Navíc tamní stíhačky a speciálně vycvičení profesionální piloti, kteří jsou v nepřetržité pohotovosti, dokáží dosáhnout New Yorku během asi 4 minut.

Černé skříňky v letadlech

Údajně nebyly nalezeny tzv. černé skřínky unesených letadel, toto tvrzení se ale ukázalo v případě letu 93 a 77 jako nepravdivé.

Studie o pádu Světového obchodního centra (WTC)

Federální agentura pro zvládání krize (FEMA) ve studii o pádu budov v roce 2002 prohlásila, že konstrukce budov WTC byla v pořádku a zhroutila se v důsledku zcela mimořádných faktorů. Podle FEMY bylo oslabení spojů způsobeno oslabením podlahových trámů požáry, které nastaly následkem nárazu letadla.

Poté proběhlo podrobnější šetření Národního institutu pro normy a technologie (NIST), vyšetřování bylo ukončeno v roce 2005. Také NIST konstatoval správnost konstrukce WTC, ale zdůraznil roli požárů, které však nebyly příčinou rozpadu spojů podlah s hlavní konstrukcí. Podle NIST se totiž ocelový plášť budov WTC měl zohýbat kvůli vysokým teplotám, ale v té samé zprávě NIST uvedl, že teploty nedosáhly bodu, kdy ocel ztrácí alespoň polovinu své pevnosti. Samotnému průběhu kolapsu se ale NIST ve zprávě zcela vyhnul.

Posoudit, zda budova spadla následkem nárazu letadla či kvůli řízenému výbuchu, je pro laika nemožné a existuje jen malé množství odborníků, kteří dokáží na tuto otázku odpovědět. Navíc k tomu je zapotřebí znát i strukturu budovy WTC, a takových znalých lidí je už opravdu málo. Podle stále rostoucího počtu výpovědí však kolaps WTC nezpůsobil náraz letadel a následný požár, nýbrž série řízených výbuchů.

Analýza prachu z "Dvojčat"

Objevilo se také tvrzení, že při analýze prachu z „Dvojčat“ bylo nalezeno velké množství vyhořelé i nevyhořelé nanotermitové směsi armádního typu hořící o teplotách 2 000 až 3 000 °C. Tuto směs lze použít k tavení kovů, a v kombinaci s dalšími látkami jako výbušninu.

Test podlah WTC na požár

Samo NIST si objednalo testování modelů podlah ve WTC. Tyto testy potvrdily, že požár ocelové struktuře nijak neublížil a teploty ocele byly tak nízké, že nemohla ani změknout. NIST ale ve výsledné zprávě tvrdil, že se podlahy zřítily a ocel změkla.

Výpovědi hasičů z 11. září

Mnoho z hasičů vypovídalo podobně. Někteří tvrdili, že slyšeli otřesy, někteří se domnívali, že jde o explozi, někteří slyšeli obrovský hluk jako kdyby vybouchla bomba. Hasiči popsali také jasné záblesky z vnitřku budov či množství prskavých zvuků, které lze slyšet právě při řízené demolici. Pak existuje také výpověď, která tvrdí, že vstupní hala severní věže byla zničena ještě před tím, než mohla být poškozena pádem jižní věže.

Prach a těla na kusy?

Většina obětí byla identifikována pomocí DNA, protože na místě útoku byly nalezeny lidské ostatky „na kusy“. I to je divné, neboť požár lidská těla na kusy neroztrhá. Dále u budov nezůstaly žádné větší kusy betonu, ale beton byl rozdrcený v prach, ten vytváří exploze. Vše bylo rozdrceno téměř na prach. Na explozi ukazuje i fakt, že se trosky z WTC objevily až 430 metrů od místa činu. Jak mohlo letět vzduchem velké množství trosek? Trosky vystřelované nahoru a ven, hustý prach a dým a pyroklastické oblaky patří podle odborníků k přímým důkazům řízené demolice provedené pomocí explozí.

Divný průběh zřícení budovy

Kolaps věží začal v místě nárazů letadel, nepokračoval však dolů, ale naopak nahoru. Nejdříve prý začala padat anténa na střeše a pak celý vršek budovy zmizel v mračnech prachu. Jak může začít padat nepoškozené místo dříve než poškozené? Navíc obě budovy se kompletně a symetricky zřítily do sebe za 10 až 15 vteřin. Kolaps ale měl být nesymetrický a ocelové jádro by kladlo odpor, budova by také nespadla tak rychle. Při řízené demolici patra padají najednou, prakticky volným pádem a podobně vypadalo zřícení WTC.

Likvidace materiálu z budovy

NIST měl k dispozici jen velmi malé množství oceli z místa útoku při testování. To proto, že vládní činitelé schválili 11 dní po útocích likvidaci a odvoz ocele na přetavení do Indie a Číny, experti tak k ní neměli přístup. Neměla být ocel dána spíše k důkladnému prozkoumání?

Podivné hořící peklo

Podle závěrů FEMA je letecké palivo jako hlavní argument pro teorie o vysokých teplotách vedoucích k roztavení či oslabení ocelového jádra. Tvrzení o hořícím pekle ale vyvrací fotografie lidí v budově z momentu po nárazu letadla. Existují snímky, kde jsou vidět lidé v díře po letadle opírající o stěny. Navíc jsou tu svědectví hasičů a tisíců lidí evakuovaných z horních pater.

Usáma bin Ládin a ostatní útočníci

Usáma bin Ládin byl prý americký spojenec. Málokdo již ví, že Usáma bin Ládin vlastnil od roku 1993 bosenský pas a do Bosny přivedl cca 3 000 vycvičených bojovníků, aby bojovali proti Srbům. Je divné, že na každém záznamu vypadal bin Ládin jinak, a že na mnoha videích neodpovídal zvuk tomu, co bin Ládin říkal. Usáma bin Ládin prý zemřel těžce nemocný v nemocnici už v roce 2001, a nikoliv v roce 2011 rukou amerického komanda. Neexistuje prý ani žádná islámská skupina teroristů Al-Kájda. CIA měla podle určitých tvrzení sama verbovat lidi z arabských a muslimských organizací na instruktáž, jak být dobrým teroristou, a to za odměnu, anebo kvůli informacím z Afghánistánu. Existuje řada svědectví mudžáhidů o tom, že byli najímáni například firmou Military Professional Resources Incorporated, která je tajným nástrojem americké armády. Kolují tvrzení o tom, že pět ze sedmi hlavních útočníků ze dne 11. září bylo nepřímo placeno Pentagonem a šest jich mělo být vycvičeno přímo v USA.

Chování útočníků

Každý ví, že sehnat vízum do USA není nejjednodušší, a už vůbec v případě, že vypadáte podezřele. Přesto všem útočníkům z 11. září byla víza udělena. Po příjezdu do USA prý útočníci nebyli vůbec neviditelní (jak by se dalo očekávat), naopak si večer před činem užívali alkoholu ve striptýzovém baru, a jeden z nich se netajil tím, že je americkým zaměstnancem. Ráno prý jen tak tak stihli nastoupit do uneseného letadla, aby vykonali útok. Minimálně je dost podivné, že by takto jednali odhodlaní fanatici. Navíc prý útočníci neuměli perfektně řídit letadlo tak, aby spáchali dané útoky a v dané rychlosti.

Pachatelé identifikováni ihned

Ve zprávách CNN pak den po útocích oznámil ministr spravedlnosti John Ashcroft, že nalezli pas jednoho z únosců přímo v troskách WTC. Jak ale mohl někdo něco najít v troskách, když požár roztavil vše na prach? Bezprostředně po útocích byl obviněn Usáma bin Ládin, americký spojenec z válek v Afghánistánu a na Balkáně. Po třech dnech byla již známa identita všech únosců. Normálně vyšetřování trvá i roky. Někteří ze sebevražedných útočníků prý navíc stále žijí. A někteří útočníci, kteří měli být mrtví, si prý stěžovali, že s útoky nemají nic společného. Na jeden případ až moc záhad. Dále čtěte: Tisíce Londýňanů zabil před 67 lety smog. Vědcům se až před nedávnem podařilo záhadu rozluštit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky