Vědecký tým objevil u Arktidy neobvyklý jev

Teplá voda pronikající do Arktidy může urychlit tání ledovců
 Země a Příroda 
17. září 2019 19:47 / Internet
  14   0
Vědecký tým na expedici u Arktidy nedávno objevil obrovské množství nahromaděné teplé vody. Tento jev je v takovém měřítku v Severním ledovém oceánu poměrně neobvyklý, a pokud by se voda dostala k povrchu, může výrazně urychlit tání zdejších ledovců.

Vědecká expedice objevila v Severním ledovém oceánu nahromaděné velké množství teplé vody. Pokud by se tato nahromaděná voda uvolnila a dostala k povrchu, může výrazně ovlivnit hladinu světových vod tím, že způsobí tání ledových příkrovů.

"Dokumentujeme výrazné oceánské oteplování v Kanadské pánvi, tedy v jedné z hlavních pánví vnitřního Severního ledového oceánu," uvedla v tiskové zprávě Yaleovy univerzity hlavní autorka studie a geoložka Mary-Louise Timmermansová.

Podle dřívějších studií se horní vrstva oceánu v oblastech Kanadské pánve za posledních několik desetiletí ohřála přibližně o dvojnásobek. Pokud by se zásoba teplé vody dostala k povrchu, tento trend se opět znásobí.

Jelikož sluneční záření neodráží led, který se v oblasti Kanadské pánve dříve nacházel, teplo ze slunce vstřebá voda. Silné arktické větry tuto teplou vodu přesouvají na sever, kde se vlévá a hromadí hluboko pod studenými povrchovými vodami.

Teplá slaná voda je momentálně uvězněna pod vrstvou sladké vody. Pokud by se dvě vrstvy začaly promíchávat, teplá voda by se dostala do povrchových vod a blízko k mořskému ledu. Vzhledem k obrovskému množství vody je pravděpodobné, že by stačila k úplnému roztání mořského ledu, který oblast celoročně pokrývá.

V takovém případě by výrazně vzrostla hladina světového oceánu. Tuto časovanou bombu odhalili vědci z veřejně dostupných dat o ledové pokrývce, teplotě moře, hromadění tepla a slanosti za poslední tři desetiletí. Příliv této teplé vody způsobily celosvětové změny klimatu. Dále čtěte: Arktida se otepluje závratným tempem. Vědci získali důkazy.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu