Nejvyšší vrchol ve Švédsku se propadl o výšku devítipatrové budovy

Během krátkého období se snížil o 24 metrů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
16. září 2019 09:23 / Shutterstock
  7   0
Švédsko přišlo o svůj nejvyšší vrchol, který byl tvořen ledovcem na jižní straně hory Kebnekaise. Vědci jeho zmenšování pozorují už léta, ale kvůli rozsáhlým klimatickým změnám nyní vrchol roztál natolik, že ztratil status nejvyššího místa ve Švédsku.

Vědci, kteří monitorují tání ledovců, zjistili, že Švédsko přišlo o svůj nejvyšší vrchol, který byl tvořen právě ledovcem. Ledovec na jižní straně hory Kebnekaise už taje dobrých padesát let, ale nyní roztál natolik, že vrchol ztratil status nejvyššího bodu Švédska.

Příčinou jsou klimatické změny, které souvisí s nadprůměrně vysokými teplotami v celé Skandinávii. Hora má dva vrcholy, jižní a severní, kdy prvně jmenovaný je skalnatý a stal se nejvyšším bodem Švédska.

Během krátkého období se však vrchol snížil o 24 metrů, což je ekvivalent výšky devítipatrové budovy. Ledovec na Kebnekaise není stálý a výkyvy ve velikosti jsou pro něj běžné. Vždy v létě ztratí zhruba tři metry, které v zimě zase získá.

Nyní jižní vrchol dosahuje nadmořské výšky 2095,6 metrů, což je o 1,2 metru níže, než kam dosahuje severní skalnatý vrchol. Vědci však předpokládají, že se v zimě poměr výšek obou vrcholů opět změní a jižní vrchol se znovu stane nejvyšším bodem v zemi.

Tání ledovců je celosvětový trend, který mají na svědomí klimatické změny. Pokud se nepodaří snížit emise skleníkových plynů, tak například většina alpských ledovců jednou provždy roztaje. Dále čtěte: Největší ledovec světa se podle satelitních snímků dal do pohybu.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nové obrněné vozidlo britské armády je tak špatné, že se z něho dělá vojákům špatně

Dům a zahrada

PU pěny utěsní každý otvor. Jsou mezi nimi ale značné rozdíly

Cestování

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s nádherně čistou vodou

Zavřít reklamu