Tání ledovců v Grónsku je nebezpečné pro tažné psy i místní obyvatele

 Země a Příroda 
18. září 2019 09:07 / Blanka Štiková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Tato fotografie obletěla celý internet Twitter
Možná si pamatujete na nedávno zveřejněnou fotografii psů brodících se vodou na tajícím ledu, která obletěla internet. Fotografie doslova vypadala, jako kdyby psi chodili po vodě namísto ledu. Dost možná takových případů bude přibývat.

Univerzity z Kodaně a z Grónska uskutečnily studii mezi obyvateli Kulusuku, z níž vyplynulo, že 79 % obyvatel Kulusuku shledává v posledních letech led nebezpečnější a 67 % obyvatel si myslí, že psy táhnoucí sněžné saně ohrožuje oteplování.

Znepokojující fotografie a předčasné tání ledovců v Grónsku

13. června letošního roku tým vědců v Grónsku zveřejnil znepokojující fotografii, na které psi vypadají, jako kdyby běželi po vodě. Ve skutečnosti je na fotce psí spřežení brodící se vodou na tajícím mořském ledu. Snímek vyfotografoval Steffen Olsen z Centra pro výzkum oceánu a ledu. Vědci tehdy vezli zařízení z místní meteorologické stanice za pomoci psího spřežení, což je v tamních podmínkách nejlepší způsob cestování. Jejich cesta vedla přes Inglefieldův fjord na severozápadě Grónska, kde obyčejně bývá každou zimu velmi silný led s málo prasklinami. Kvůli tajícímu ledu šlo o nebezpečnou výpravu. Tání ledu v dané oblasti probíhá obvykle až v červenci.

Na základě satelitních snímků a znalosti místních lovců počítali vědci s tím, že jejich cesta povede přes asi 1,2 metru tlustou ledovou masu. Ale namísto toho se setkali s množstvím stojaté vody na povrchu mořského ledu, a také s neobvykle teplým počasím. Podle Dánského meteorologického institutu v tom období bylo naměřeno 15 stupňů Celsia na blízkém letišti ve městě Qaanaaq, což je i v létě na Grónsko velmi vysokou teplotou. Podle amerického Národního centra pro zkoumání sněhu a ledu (NSIDC) byla v té době teplota Severního ledového oceánu vyšší o 2 - 4 stupně Celsia, než je obvyklý průměr.

Proč je pro místní obyvatele pes důležitý?

Grónsko je pokryté ledem z 85 %. V Kulusuku je většina z 250 obyvatel Inuita neboli Eskymák, což jsou původní obyvatelé. Inuité tvoří devět desetin grónské populace. Pro Inuity je již po staletí typickým společníkem grónský pes, který je vytrvalým tažným zvířetem, kterému nevadí zima. Grónští psi pro Inuity hodně znamenají, neboť jsou součástí jejich kultury, ale i obživy. Psi je v nehostinných podmínkách na saních přepravují za přírodou, lovem či rybařením. Zdejší lovci na východě Grónska jezdí v zimě se svými psy ke břehu oceánu, kde pak na kajaku loví tuleně, velryby či narvaly. Majitelé saní ale také na spřežení vozí zahraniční turisty v přepočtu za 3 400 Kč.

Psi ubývají

V Kulusuku můžete ještě stále tyto psy s hustým kožichem spatřit, ale ubývají. V roce 2002 jich v Grónsku bylo 25 000, ale v roce 2016 už jste jich tam napočítali jen 15 000.

Problém tání ledovců

Tání ledovců, které může ohrozit celý způsob života Inuitů, urychluje oteplování ovzduší a oceánů. Píše o tom agentura AFP. Podle jednoho z místních obyvatel se prý dříve mohlo se saněmi a psy vyjíždět čtyři až pět měsíců v zimě, ale v současné době to lze dělat jen tři měsíce. Led prý už od února není tak silný jako dříve, a od května předčasně taje. Normálně však prý taje až v červnu nebo v červenci. Obyvatelé Kulusuku neví, co budou dělat, až led nebude. Dále čtěte: Kde v Evropě bude v blízké budoucnosti poušť a jaký dopad to bude mít?.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky