Ve snaze zvrátit následky odlesňování, začínají jednotlivé státy na svém území vysazovat nové stromy

 Země a Příroda 
03. srpna 2019 07:11 / Blanka Štiková
  5
📷
4 fotografie v galerii
Etiopané vysázeli za den přes 353 milionů stromů Twitter
Ve snaze zvrátit následky odlesňování a zmírnit dopad globálního oteplování, začínají na svém území jednotlivé státy vysazovat nové stromy. Někde na světě dokonce padají rekordy v počtu stromků vysazených za 24 hodin. Těžko uvěřit, že je vůbec možné vysadit během jediného dne miliony stromů. Ale možné je všechno…

Začalo to v „malém“

Nejprve se dělaly rekordy „jen“ v jednotkách milionů stromů. Příkladem je Indie, která byla v roce 2011 zapsána do Guinnessovy knihy rekordů díky 1,9 milionu vysazených stromků během jediné hodiny. Indie tak pomohla i ovzduší, které v zemi není právě nejlepší. Většina měst s nejhorším ovzduším na světě leží právě v Indii. Proto se v poslední době stát začal více zajímat o boj proti změnám klimatu.

Poté v roce 2014 trhly rekord v sázení stromů Filipíny, když se tam podařilo vysadit přes 3 miliony sazenic za hodinu. Stromky v šesti různých oblastech jihofilipínského ostrova Mindanao sázelo zhruba 160 tisíc lidí. Filipínské souostroví bývalo hustě zalesněné, ale o část svých lesů přišlo kvůli rozvoji měst, kácení pro dřevařský průmysl i vypalování kvůli zemědělství. Ozelenění se tak i Filipínám jistě vyplatilo.

Indie - rekordman s 50 miliony stromů

O pár let později se povedlo pokořit světový rekord opět Indii, tentokrát už ale s mnohem vyšším počtem stromků než v roce 2011. V roce 2016 se sešlo 800 tisíc dobrovolníků, aby pokořili světový rekord, a podařilo se. Díky jejich práci se podařilo vysadit neuvěřitelných 50 milionů stromků během 24 hodin na předem určená místa, jako například v městských parcích, podél silnic a železnic, na okrajích lesů i na nezalesněných plochách.

Indii tento projekt stál necelých 6 miliard eur. „Svět si už dávno uvědomil, že je potřeba vyvinout značné úsilí na zmírnění dopadů emisí oxidu uhličitého. My jsme učinili první krok v tomto směru u nás," řekl hlavní ministr oblasti Uttarpradéš, kde se akce konala.

Etiopie – nový rekordman s 353 miliony stromů

Světový rekord v počtu vysazených stromů držela od roku 2016 Indie. Letos (přesněji 29. července 2019) ji však trumfla Etiopie s ještě větším počtem, a tím se zasadila o nový světový rekord. Etiopané vysázeli za den přes 353 milionů stromů, na Twitteru to uvedl ministr etiopské vlády. Akce byla součástí ambiciózní iniciativy, jejímž cílem je vysázet v Etiopii za jeden rok až čtyři miliardy stromů. Projekt s názvem Zelené dědictví zahájil premiér Aby Ahmed. Etiopané zatím vysadili přes 2,6 miliardy stromů.

Pro zemi, která v posledních letech ztratila velkou část zalesněné plochy kvůli těžbě, zhoršování životního prostředí a klimatické změně, je tato iniciativa velkou a důležitou změnou, na což upozorňuje Světový potravinový program (WFP). OSN uvádí, že zatímco na začátku 20. století tvořily lesy až 35 procent plochy této východoafrické země, v roce 2000 byla zalesněna pouze čtyři procenta krajiny. Zemi v posledních letech trápí i sucha.

Pozitivní a negativní stránky vysazování velkého počtu stromů

„Stromy nejen, že pomáhají zmírnit změny klimatu vstřebáváním oxidu uhličitého ze vzduchu, ale přinášejí také velký užitek v boji s rozšiřováním pouští a degradací půdy, a to zvláště ve vyprahlých zemích. Také poskytují jídlo, obydlí, palivo, krmivo, léky, materiál a chrání zdroje vody,“ uvedl Dan Ridley-Ellis, vědec z Edinburgské univerzity.

Někteří kritici tvrdí, že až 40 % ze stromů nikdy nevyroste kvůli nedostatku vody, nebo kvůli nějaké chorobě. „Samozřejmě je skvělé, že se zasadí 50 milionů stromů, ale je také nutné vytvořit postupy, aby se lidé o ně začali starat a chránit je," řekl Edward Parson z univerzity v Kalifornii. Dále čtěte: Homosexuálové jsou i mezi zvířaty. Podívejte se, mezi kterými druhy je jich nejvíce.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...