Vědci objevili zvláštní strom, který by měl být mrtvý, ale není. Co ho udržuje na živu?

 Země a Příroda 
28. července 2019 20:24 / Lukáš Bauer
  9
📷
3 fotografie v galerii
Stará uhynulá borovice je stále vyživována okolními stromy Internet
Vědci díky náhodnému pozorování objevili zcela unikátní schopnost některých stromů, a to sdílet vodní zdroje i živiny, aby se udržely při životě. Ekologové během výzkumu přišli na to, že pařez jednoho stromu byl stále živý i přesto, že neměl žádné listy.

Během průzkumu oblasti jednoho z novozélandských ostrovů ekologové Sebastian Leuzinger a Martin Bader našli v jednom z pobřežních lesů zdánlivě mrtvý pařez borovice kauri. Později zjistili, že tímto pařezem bez listů stále protéká míza a je živý.

Měřením průtoku vody v pařezu a okolních stromech vědci zjistili, že stromy, které jsou nejblíže pařezu, ho udržují při životě. Vědci už se s podobnými lesy, kde jeden strom sdílí živiny s druhým, setkali, ale nikdy tuto vlastnost neviděli u těchto novozélandských borovic.

Vědci zjistili, že kořeny pařezu stromu se v průběhu let naroubovaly s kořeny sousedních stromů. Některé stromy tento systém využívají, což jim umožňuje sdílet zdroje se stromy kolem nich. Díky tomu stromy vytvářejí jakýsi superorganismus, čímž zajišťují lepší stabilitu celého lesa.

Je však velice vzácné, aby byl vyživován umírající pařez. Zatím není jasné, proč okolní stromy umírající strom stále vyživují. Vědci se domnívají, že jedním z důvodů může být udržení kořenové sítě umírajícího stromu, a tím snaha shromáždit více vody.

Proto, aby vědci mohli tuto teorii potvrdit, však bude potřeba další výzkum. Studie je však důkazem toho, že stromy dokáží vytvářet tento druh superorganismu. Dále čtěte: Amazonský prales stále více mizí. Vědci varují před rekordním úbytkem.

Témata: organismus, strom, pařez
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná