OSN varuje před děsivou budoucností. Již nyní na naší planetě dochází k dalšímu masovému vymírání

 Země a Příroda 
07. května 2019 13:36 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Život z naší planety mizí závratným tempem Internet
V poslední době přibývá znepokojivých důkazů o tom, že naše planeta se nachází uprostřed šestého hromadného vymírání druhů. Přestože tento jev většinou zapříčinily pády asteroidů nebo jiné významné geologické události, vědci jsou o tomto smutném faktu přesvědčeni.

Naši planetu postihlo hromadné vymírání již pětkrát, a ve všech případech byly na vině silné události jako pády meteoritů nebo výbuchy obřích sopek. Přestože se teď nic takového neděje, vědci jsou stále více přesvědčeni o tom, že na Zemi právě probíhá šesté masové vymírání druhů.

Vědci evidují stále větší množství důkazů, které naznačují, že za toto masové vymírání může lidská činnost. Díky velkému odlesňování a uvolňování skleníkových plynů do ovzduší totiž z naší planety ve velkém mizí fauna.

Organizace spojených národů v pondělí zveřejnila rozsáhlou zprávu, která shrnuje výsledky více než 15 000 vědeckých prací a výzkumných publikací o biologické rozmanitosti a ekosystémech, která hodnotí druhovou rozmanitost naší planety.

V tomto obsáhlém dokumentu hodnotí množství druhů na pokraji vyhynutí, druhy které vymřely, ale zabývá se také dalšími metrikami, jako je růst populace nebo zhoršování životního prostředí zvířat.

Podle zprávy je v současné době ohroženo vyhynutím až 1 milion druhů. Co je ještě více znepokojující je, že až 75 % půdy, 40 % ploch oceánů a 50 % říčních vodních toků je postiženo určitou formou biologické degradace.

Podle expertů se míra vypouštěných emisí od roku 1980 téměř ztrojnásobila, což vedlo k nárůstu globální teploty Země nejméně o 0,7 stupňů Celsia. Zhruba 40 procent druhů hmyzu na světě zmizelo. Studie z roku 2019 uvedla, že celková hmotnost všech druhů hmyzu na planetě klesá o 2,5 procenta ročně. Tyto znepokojující důkazy vědce nesporně vedou k závěru, že šesté masové vymírání je právě v plném proudu. Dále čtěte: Vědci řeší záhadné zmizení obří kolonie tučnáka obrovského v Antarktidě.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Zázračné armádní stroje jako V-22 Osprey nejsou až takovým zázrakem. Tesla patentoval letadlo s...

Zavřít reklamu