OSN varuje před děsivou budoucností. Již nyní na naší planetě dochází k dalšímu masovému vymírání

Život z naší planety mizí závratným tempem
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
07. května 2019 13:36 / Internet
  29   0
V poslední době přibývá znepokojivých důkazů o tom, že naše planeta se nachází uprostřed šestého hromadného vymírání druhů. Přestože tento jev většinou zapříčinily pády asteroidů nebo jiné významné geologické události, vědci jsou o tomto smutném faktu přesvědčeni.

Naši planetu postihlo hromadné vymírání již pětkrát, a ve všech případech byly na vině silné události jako pády meteoritů nebo výbuchy obřích sopek. Přestože se teď nic takového neděje, vědci jsou stále více přesvědčeni o tom, že na Zemi právě probíhá šesté masové vymírání druhů.

Vědci evidují stále větší množství důkazů, které naznačují, že za toto masové vymírání může lidská činnost. Díky velkému odlesňování a uvolňování skleníkových plynů do ovzduší totiž z naší planety ve velkém mizí fauna.

Organizace spojených národů v pondělí zveřejnila rozsáhlou zprávu, která shrnuje výsledky více než 15 000 vědeckých prací a výzkumných publikací o biologické rozmanitosti a ekosystémech, která hodnotí druhovou rozmanitost naší planety.

V tomto obsáhlém dokumentu hodnotí množství druhů na pokraji vyhynutí, druhy které vymřely, ale zabývá se také dalšími metrikami, jako je růst populace nebo zhoršování životního prostředí zvířat.

Podle zprávy je v současné době ohroženo vyhynutím až 1 milion druhů. Co je ještě více znepokojující je, že až 75 % půdy, 40 % ploch oceánů a 50 % říčních vodních toků je postiženo určitou formou biologické degradace.

Podle expertů se míra vypouštěných emisí od roku 1980 téměř ztrojnásobila, což vedlo k nárůstu globální teploty Země nejméně o 0,7 stupňů Celsia. Zhruba 40 procent druhů hmyzu na světě zmizelo. Studie z roku 2019 uvedla, že celková hmotnost všech druhů hmyzu na planetě klesá o 2,5 procenta ročně. Tyto znepokojující důkazy vědce nesporně vedou k závěru, že šesté masové vymírání je právě v plném proudu. Dále čtěte: Vědci řeší záhadné zmizení obří kolonie tučnáka obrovského v Antarktidě.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

V Číně jezdí nejrychlejší vlaky. Dočká se i Česko v nejbližších letech takto rychlých vlaků?

Dům a zahrada

Oblíbené cukety. Co vám může úrodu zničit?

Cestování

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí toho mnohem víc

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu