Egypt po letech otevřel Lomenou pyramidu. Její stavbu provázely problémy se statikou

 Objevy 
22. července 2019 13:17 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Lomená pyramida byla po letech otevřena návštěvníkům Internet
Egypt zpřístupnil turistům prostory slavné Lomené pyramidy, jejíž stáří se odhaduje na 4 600 let. Pyramida se od ostatních staroegyptských staveb značně liší svým neobvyklým tvarem, protože její stavitelé museli provést stavební úpravy kvůli měkkému podloží.

Egypt po letech zpřístupnil prostory Lomené pyramidy pro návštěvníky. Lidé se tak mohou podívat do 78 metrů dlouhého tunelu a dvojice komor uvnitř prastaré stavby.

Pyramida postavená pro faraona Snofru kolem roku 2 600 př. n. l. se od ostatních pyramid značně liší svými ohnutými stranami. Tato 4 600 let stará stavba byla totiž postavena na nestabilním podloží a její stavitelé museli provést některé úpravy.

Původně měla tato pyramida o základně 100 metrů mít pravidelný tvar, ale její tvůrci museli provést určité úpravy, protože začali stavět na měkkém podloží, které neposkytovalo stabilní základ a v pyramidě se začaly objevovat trhliny.

Proto její stavitelé změnili úhel ze standardních 54 stupňů na úhel 43 stupňů. Tato pyramida je tak důležitým mezistupněm ve vývoji stavby pyramid. Lomená pyramida je jednou ze tří pyramid, které byly postaveny pro faraona Snofru, ačkoli místo jeho odpočinku není známo.

Pyramida byla otevřena poprvé od doby, kdy byla v roce 1956 vykopána. Návštěvníci mohou také navštívit 18 metrů vysokou boční pyramidu, která byla možná postavena pro Snofruovu manželku Hetepheres. Dále čtěte: (V Egyptě byly objeveny pohřební komory plné mumií a dávných artefaktů).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město