Vědci zjistili, že nedopalky cigaret v přírodě poškozují rostliny

Cigaretové nedopalky zamořují naši planetu
 Země a Příroda 
24. července 2019 16:20 / Internet
  0   0
V průběhu let se z cigaretových nedopalků stala přijatelná forma odpadu, ale vědci nyní zjistili, že škodí rostlinám. Nedopalky jsou přitom jedním z nejrozšířenějších druhů odpadu v přírodě. Každým rokem je na Zemi odhozeno několik bilionů nedopalků.

Cigaretové nedopalky jsou dnes prakticky nejrozšířenějším typem odpadu na naší planetě. Najít je lze prakticky všude, kde se pohybují lidé, ale vědci nyní zjistili, že tato tolerovaná forma odpadu v přírodě škodí rostlinám.

Každoročně lidé odhodí odhadem 4,5 bilionu nedopalků a ty mají v přírodě negativní vliv na růst rostlin. Cigaretové filtry jsou totiž vyrobeny z umělého vlákna, které se v přírodě rozkládá desítky let.

Výzkumníci proto využili jednoduchý experiment, aby zjistili, jaký vliv mají nedopalky na přírodu. Nepoužité filtry a nedokouřenou cigaretu i vykouřené nedopalky ponechali v květináčích s čerstvě zasazenou trávou.

Šance rostlin na vyklíčení byly nižší, než když v jejich blízkosti nedopalky nebyly. V případě jetele se šance snížily téměř o třicet procent, u trávy o deset. Nedopalky ovlivnily také délku stonku. Stonky jetele byly kratší o necelých třicet procent, stonky trávy o třináct.

„Přestože nedopalky běžně vídáte pohozené na ulicích po celém světě, naše studie je první, která ukázala jejich vliv na rostliny,“ uvedla hlavní autorka Dannielle Greenová z britské Univerzity Anglia Ruskin v Cambridgi. Dále čtěte: (Unikátní objev, který může vyřešit jeden z největších problémů světa).

 

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak vyměnit chladicí kapalinu, aby se vaše auto nepřehřívalo

Dům a zahrada

Jak správně usušit vlastní květiny na domácí květinový čaj

Cestování

Opravdový poklad mezi ostrovy. Na návštěvu bez povolení ale zapomeňte

Zavřít reklamu