Vědci zjistili, že nedopalky cigaret v přírodě poškozují rostliny

 Země a Příroda 
24. července 2019 16:20 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Cigaretové nedopalky zamořují naši planetu Internet
V průběhu let se z cigaretových nedopalků stala přijatelná forma odpadu, ale vědci nyní zjistili, že škodí rostlinám. Nedopalky jsou přitom jedním z nejrozšířenějších druhů odpadu v přírodě. Každým rokem je na Zemi odhozeno několik bilionů nedopalků.

Cigaretové nedopalky jsou dnes prakticky nejrozšířenějším typem odpadu na naší planetě. Najít je lze prakticky všude, kde se pohybují lidé, ale vědci nyní zjistili, že tato tolerovaná forma odpadu v přírodě škodí rostlinám.

Každoročně lidé odhodí odhadem 4,5 bilionu nedopalků a ty mají v přírodě negativní vliv na růst rostlin. Cigaretové filtry jsou totiž vyrobeny z umělého vlákna, které se v přírodě rozkládá desítky let.

Výzkumníci proto využili jednoduchý experiment, aby zjistili, jaký vliv mají nedopalky na přírodu. Nepoužité filtry a nedokouřenou cigaretu i vykouřené nedopalky ponechali v květináčích s čerstvě zasazenou trávou.

Šance rostlin na vyklíčení byly nižší, než když v jejich blízkosti nedopalky nebyly. V případě jetele se šance snížily téměř o třicet procent, u trávy o deset. Nedopalky ovlivnily také délku stonku. Stonky jetele byly kratší o necelých třicet procent, stonky trávy o třináct.

„Přestože nedopalky běžně vídáte pohozené na ulicích po celém světě, naše studie je první, která ukázala jejich vliv na rostliny,“ uvedla hlavní autorka Dannielle Greenová z britské Univerzity Anglia Ruskin v Cambridgi. Dále čtěte: (Unikátní objev, který může vyřešit jeden z největších problémů světa).

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu