Vědci varují! Globální katastrofa je na obzoru

 Země a Příroda 
30. listopadu 2016 04:00 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tající ledovec Shutterstock
Vypadá to, že naše planeta je na tom podstatně hůře než ve dvacátém století. Tání ledovců na celém světě nabralo od počátku 21. století rekordní rychlost a je nezadržitelné.

Vědci začali hovořit o krizi století, na kterou podle nich doplatí více jak polovina lidstva.

„Tloušťka ledu sledovaných ledovců se nyní každým rokem zmenšuje o půl až jeden metr. To je dvakrát až třikrát více, než byl průměr v dvacátém století," řekl autor studie. Obzvláště postižena je například oblast Alp. Ledovec Aletschgletscher ve švýcarských Alpách již ustoupil o několik kilometrů a výrazně se zmenšil i ledovec Morteratschgletscher. Příkladem masivního úbytku ledu jsou i aljašské ledovce Gulkana a Lemon Creek.

Hlavní příčinou tání ledovců jsou podle vědců stoupající teploty. Nezmenšují se však všechny ledovce, některé naopak rostou. Tento jev je však regionální a časově omezený, konstatují autoři studie. Navíc tyto ledovce nedosáhly masy z období malé doby ledové mezi 16. a 19. stoletím.

Studie podle agentury DPA vychází registru ledovců, který již více než sto let shromažďuje údaje z celého světa. K dispozici má nyní 47.000 informací o 2300 ledovcích a některá data pocházejí dokonce ze 16. století. Informace se získávají pozorováním na zemi, ze vzduchu a také z vesmíru. Síť registru sahá do 36 zemí a pracují pro ni tisíce pozorovatelů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...