Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce
Ředitel Center for Law and the Biosciences při Stanford University Henry T. Greely asi ne každého svojí vizí potěší. Tvrdí, že budoucí generace už nebudou provozovat sex tak jako dosud. A hlavně ne za účelem, za kterým byl provozován po tisíciletí. Má v tom dokonce tak jasno, že vydal na toto téma knihu.
Kniha The End of Sex and the Future of Human Reproduction, která vyšla v roce 2016, mimo jiné uvádí, že za 20 až 40 let se většina žen s dobrým zdravotním stavem rozhodne otěhotnět v laboratoři. Nikoli s pomocí partnera.
Výhody převládají
Oplodnění ve zkumavce (in vitro fertilizace, IVF) má řadu výhod. Mimo jiné se budoucí rodiče mohou rozhodnout, jestli embrya ještě před přenosem do dělohy nechají vyšetřit pomocí metody známé pod zkratkou PGD.
To znamená, že lékaři při této metodě odeberou z embryí buňky a provedou jejich analýzu. Tak zjistí, jestli by dítě od matky či otce nezdědilo nějaké problematické geny.
Provádí se to i nyní, ale jde o relativně nákladný proces. Ředitel Center for Law and the Biosciences při Stanford University je ale přesvědčený o tom, že postupem času se stane tato metoda dostupnější a tudíž používanější.
Děti ze zkumavky v Česku
I v České republice zájem o oplodnění ve zkumavce rok od roku stoupá. V současnosti se u nás rodí až čtyři procenta dětí tímto způsobem. Odborníci odhadují, že tento podíl i nadále poroste. U nás se sice drží více zkrátka, ale i tak se předpokládá, že brzy by mohla být prý až třetina narozených dětí počatých umělým oplodněním.
První československé dítě ze zkumavky byl před desítkami let chlapec, na svět přišel 4. listopadu 1982 v Brně. Jak se mu dnes daří, je stále tajemstvím, protože rodina chtěla zůstat v anonymitě.
V každém případě bylo dítě počaté metodou umělého oplodnění nejen v tehdejším Československu, ale i v celém východním bloku unikátem, a naprosto prvním výsledkem pokusů lékařů přivést na svět dítě ze zkumavky. Navíc to bylo pouhé čtyři roky poté, co tento úspěch představili lékaři ve Velké Británii.
Milióny dětí ze zkumavky
In vitro fertilizace (IVF) neboli umělé oplodnění spočívá v tom, že se odeberou pohlavní buňky obou rodičů. K samotnému oplození pak dochází takzvaně ve zkumavce. Když takto vzniklá embrya mají 4 – 10 buněk, jsou vrácena zpět do těla matky. Je možné je též zmrazit a využít později.
Jako vůbec první dítě přišla díky této metodě na svět v roce 1978 Louise Brownová. Od té doby se počet dětí narozených pomocí umělého oplodnění vyšplhal k milionům.
Je nutno však dodat, že přes všechny úspěchy ale neexistuje žádná jistota, že každý cyklus skončí dobře, tedy narozením miminka. Nynější úspěšnost jednoho transferu embrya u ženy mladší 35 let je 33 procent.
Pokud se to bude zvyšovat, stejně jako zájem o tento druh zplození, možná, že se skutečně ukáže, jak přesně v otázkách rozmnožování a sexuálního chování Henry T. Greely budoucnost vystihl. Čtěte také: Holka nebo kluk? Prognózy varují, že ze zkumavek se má brzy rodit každé třetí dítě.