Naše území zasáhne každý rok několik tornád. První zmínky o jejich existenci pochází ze 12. století

 Země a Příroda 
31. července 2019 09:52 / Lukáš Bauer
  3   0
📷
3 fotografie v galerii
Tornáda zasahují i území České republiky Internet
I když jsou u nás poměrně vzácná, i na našem území se tvoří tornáda. Nejdelší z nich bylo zaznamenáno v roce 1910, trvalo více než tři hodiny a za tuto dobu se přemístilo od Českých Budějovic do Karlových Varů. Běžně u nás přitom tornáda urazí pouze desítky metrů a trvají jen několik minut.

Na našem území se sice objeví tornádo jen velice zřídka, ale přesto se jich v Česku objeví několik ročně. Nejstarší dochovaný záznam o existenci tornáda na našem území pochází z 30. července roku 1119.

Tento přírodní jev byl zaznamenán v Kosmově kronice, v níž autor hovoří o „Satanovi v podobě víru“, jenž zničil velkou část knížecího paláce na pražském Vyšehradě. Naši předkové zaznamenávali i další jevy podobné tornádům, například vodní smrště.

Vůbec první vědec, který popsal tornádo na území Česka, byl Gregor Mendel. Tento jev je však na našem území velice vzácný a ročně je u nás k vidění maximálně několik tornád, která navíc trvají jen velice krátkou dobu.

Evropou se ročně prožene okolo 700 tornád. Podle meteorologů na Českou republiku v přepočtu na plochu území připadá pět tornád, což je zcela srovnatelné například se sousedním Německem či Rakouskem.

Přesnější dokumentace tornád v Evropě trvá krátce, takže není možné určit, zda jich přibylo, nebo naopak ubylo. Menší případy mohou meteorologům uniknout, takže se může zdát, že se vyskytují méně.

Předpovídat tornáda je podle meteorologů složité. Je možné odhadnout, kdy může vznikat i více tornád a jak budou silná. Nelze ovšem dopředu zjistit, kde se vyskytnou, z jaké bouře a kdy skutečně vzniknou. Pozorování jsou ale nespolehlivá, lidé totiž mnohdy za tornádo považují jakýkoliv větrný vír, tromby nebo húlavy. Dále čtěte: Ledová Sibiř se otepluje. Rozsáhlé území se může již brzy stát obyvatelným.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Tech

Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky...

Zavřít reklamu