Naše území zasáhne každý rok několik tornád. První zmínky o jejich existenci pochází ze 12. století
Na našem území se sice objeví tornádo jen velice zřídka, ale přesto se jich v Česku objeví několik ročně. Nejstarší dochovaný záznam o existenci tornáda na našem území pochází z 30. července roku 1119.
Tento přírodní jev byl zaznamenán v Kosmově kronice, v níž autor hovoří o „Satanovi v podobě víru“, jenž zničil velkou část knížecího paláce na pražském Vyšehradě. Naši předkové zaznamenávali i další jevy podobné tornádům, například vodní smrště.
Vůbec první vědec, který popsal tornádo na území Česka, byl Gregor Mendel. Tento jev je však na našem území velice vzácný a ročně je u nás k vidění maximálně několik tornád, která navíc trvají jen velice krátkou dobu.
Evropou se ročně prožene okolo 700 tornád. Podle meteorologů na Českou republiku v přepočtu na plochu území připadá pět tornád, což je zcela srovnatelné například se sousedním Německem či Rakouskem.
Přesnější dokumentace tornád v Evropě trvá krátce, takže není možné určit, zda jich přibylo, nebo naopak ubylo. Menší případy mohou meteorologům uniknout, takže se může zdát, že se vyskytují méně.
Předpovídat tornáda je podle meteorologů složité. Je možné odhadnout, kdy může vznikat i více tornád a jak budou silná. Nelze ovšem dopředu zjistit, kde se vyskytnou, z jaké bouře a kdy skutečně vzniknou. Pozorování jsou ale nespolehlivá, lidé totiž mnohdy za tornádo považují jakýkoliv větrný vír, tromby nebo húlavy. Dále čtěte: Ledová Sibiř se otepluje. Rozsáhlé území se může již brzy stát obyvatelným.