Záhadu ruského podzemního komplexu se snaží vědci rozluštit pomocí snímačů kosmických částic

 Záhady a tajemství 
17. července 2019 12:33 / Lukáš Bauer
  2
📷
5 fotografií v galerii
Vědci mapují záhadný podzemní komplex v Rusku Internet
Záhadná podzemní klenba byla objevena pod pevností Naryn-Kala v ruském Derbentu a od té doby se spekuluje o jejím významu. Přesný účel této podzemní budovy je po desetiletí záhadou, ale nyní se vědci snaží tuto záhadu rozluštit za pomoci nejmodernějších technologií.

Záhadná podzemní struktura pod pevností Naryn-Kala v Rusku je desetiletí opředena záhadami. Dosud nikdo nebyl schopen určit význam této podzemní klenby. Vědci se proto na místo vydali se snímači kosmických částic, aby se o podzemní budově dozvěděli více.

Výzkumníci použili technologii z oblasti jaderné fyziky známou jako muonová radiografie. Přístroj sleduje nabité subatomární částice mionů, které vznikají při interakci kosmického záření s atmosférou Země.

Vědci tento přístroj využili pro mapování záhadné klenby v podzemí a zjistili, že byla pravděpodobně využívána k církevním účelům. Ve skutečnosti se mohlo jednat o jeden z nejstarších kostelů v Rusku, který mohl vzniknout v roce 300 našeho letopočtu.

Vědci dosud nevěděli, zda se jednalo o kostel, nebo například vodní nádrž, kterou mohla budova také představovat. Díky novým měřením se však zdá pravděpodobnější spíše první hypotéza.

„Neobvyklá stavba, ve které jsme umístili naše detektory, má tvar kříže orientovaného do všech světových stran,“ uvedl fyzik Natalia Polukhina z Národní univerzity vědy a technologie (MISIS) v Rusku. 

Snímky také odhalily neobvyklé nahromadění mionů v západním křídle, což možná indikovalo určité architektonické prvky, ktere se tam ukrývají. Vědci nyní chtějí pokračovat ve své práci s dalšími skenováními, aby vytvořili kompletní obraz toho, co se pod pevností Naryn-Kala nachází. Dále čtěte: (Archeologové za pomoci nejmodernějších technologií odhalili přesnou polohu Juditina mostu v Praze).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Umění poznat, že je čas na životní změnu, je důležité. Všímejte si znamení

Tech

Apple varoval, že miliony uživatelů iPhonů jsou v současné době bez ochrany

Zavřít reklamu