Archeologové za pomoci nejmodernějších technologií odhalili přesnou polohu Juditina mostu v Praze
Několik potápěčů a archeologů určilo přesnou polohu pilířů již zaniklého pražského Juditina mostu. Tento historický most se nacházel nedaleko dnešního Karlova mostu. Během průzkumu také objevili dřevěné kůly, které byly součástí ještě staršího mostu ze dřeva, kterým přecházeli staří Pražané přes Vltavu.
Juditin most byl dokončen v roce 1172 a byl prvním kamenným mostem v Česku. Během roku 1342 se část mostu zřítila při rozsáhlých povodních a původní most byl opraven pouze provizorně. Poté byla již zahájena výstavba novějšího Karlova mostu. Polední pilíř Juditina mostu stojí na břehu řeky v podvodním tunelu.
Archeologové nebyli dlouho schopni určit přesnou polohu pilířů a povedlo se jim to až nyní s pomocí sonarů a nejmodernější techniky. Díky jejich poloze nyní archeologové vědí, že most bylo lomený a rozpony jednotlivých oblouků byly nepravidelné.
Vědci také odhalili polohu dřevěných kůlů, které budou nejspíše zbytky dřevěného mostu, který mohl být vůbec prvním pražským mostem. Pod vodou objevili také například zbytky nádob z 13. století.
Samotný průzkum je podle potápěčů velice náročný kvůli špatné viditelnosti a také faktu, že většina potápěčů nemá archeologické znalosti. Archeologické práce jsou součástí úpravy plavební hloubky na Vltavě. Má se tak usnadnit a zkvalitnit lodní doprava v místech, která byla mělká nebo zanesená. Dále čtěte: (V anglickém hrabství byl objeven unikátní archeologický nález).