Vědci objevili jednu z nejzáhadnějších černých děr v historii lidstva

Spirální galaxie ukrývá neobvyklou černou díru
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
14. července 2019 11:22 / Internet
  28   1
Vědci za pomoci Hubbleova teleskopu odhalili velice podivnou černou díru. Ve spirální galaxii, která je vzdálena přibližně 130 milionů světelných let od Země, se nachází hladová černá díra, kterou obklopuje tenký prstenec materiálu, což je pro vědce obrovským překvapením.

Spirální galaxie s označením NGC 3147, která se nachází asi 130 milionů světelných let od Země, ukrývá zvláštní černou díru obklopenou tenkým prstencem. Astronomové jsou z existence takové černé díry velice překvapeni.

Prstenec kolem černé díry je tvořen prachem, plynem a dalším materiálem, jenž byl vyvržen na oběžnou dráhu kolem černé díry. Tento typ prstenců však vědci dosud pozorovali pouze u obrovských černých děr v mnohem aktivnějších galaxiích.

 

Platí totiž pravidlo, že čím více plynu černá díra pohltí, tím jasněji je vidět disk kolem ní. Černá díra uvnitř galaxie NGC 3147 je však poměrně slabá a astronomové nepředpokládají, že by její disk mohl být tak výrazný.

„Je to stejný typ disku, jaký vídáme u objektů, které jsou 1 000 krát nebo dokonce 100 000 krát silnější. Předpovědi současných modelů pro velmi slabě aktivní galaxie však v tomto případě selhaly,“ uvedl autor studie Stefano Bianchi.

Objev vědci učinili za pomoci dat z Hubbleova teleskopu. Je ironií, že astronomové původně vybrali galaxii NGC 3147 jako kandidáta ohledně výzkumu, který měl prokázat, že se disky nemou tvořit kolem menších černých děr. Dále čtěte: Nově objevená obří černá díra ukrývá tajemství počátků vesmíru.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak zachránit nefunkční počítač

Dům a zahrada

Zastavte kočičí teror aneb co dělat, když vás kočka v noci budí kvůli žrádlu

Cestování

Dokonalé ráje Středomoří. Vyberte si to nejkrásnější místo pro vaši dovolenou

Zavřít reklamu