Největší ledovec světa se podle satelitních snímků dal do pohybu

 Země a Příroda 
15. července 2019 06:22 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Obrovský kus ledu má na délku 160 kilometrů Internet
Vědci za pomoci satelitních snímků zdokumentovali pohyb největšího ledovce na světě, který se odlomil od Antarktidy. Obrovský kus ledu o délce 160 kilometrů se pohybuje ve vodách Weddellova moře a míří dále na sever podél pobřeží Antarktidy.

Největší ledovec na světě s označením A68 se pohybuje. Vědci jeho pohyb zdokumentovali za pomoci satelitních snímků pořízených od ledna 2018 do července 2019. Obrovský kus ledu, který se v minulosti odlomil od Antarktidy, váží kolem jednoho bilionu tun.

Více než 160 kilometrů dlouhý ledovec prošel kolem Weddellova moře a pohybuje se dále na sever podél pobřeží Antarktidy. Jeho pohyb sledují vědci od doby, kdy se odtrhl od šelfu Larsen C.

„Na objekt s hmotností kolem jednoho bilionu tun je ledovec A68 dost čiperný,“ uvedl v rozhovoru pro BBC profesor Adrian Luckman z univerzity ve Swansea. 

Pohyb ledovce je monitorován za pomoci evropských satelitů Sentinel-1. Rok po utržení setrval blízko svého mateřského ledovcového šelfu a v polovině roku 2018 se dostal do proudu, který ho otočil o 270 stupňů a odnesl 250 kilometrů severně.

Ledovec je dlouhý 160 kilometrů, ale vysoký pouze 200 metrů, což je podobný poměr stran, který má kreditní karta. Dále čtěte: (Tající ledovec v Norsku odkryl dávné artefakty. Byly uvězněny v ledu tisíce let).

Témata: ledovec, satelit, snímek, pohyb,
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...