Astronomové objevili dosud nejstarší hvězdy ve vesmíru. Jejich stáří je neuvěřitelné
Díky stále se zlepšujícím technologiím v oblasti adaptivní optiky, která dokáže odstraňovat nejrůznější atmosferická zkreslení, se vědci rozhodli určit přesněji stáří této nejstarší známé hvězdokupy v naší galaxii.
„Tato hvězdokupa je jako starobylá fosilie pohřbená hluboko v útrobách naší galaxie. Díky novým technologiím se nám ji podařilo datovat do doby, kdy byl vesmír ještě velmi mladý,“ uvedl astronom Stefano Souza z University de São Paulo v Brazílii.
Je známo, že masivní hvězdy mají většinou kratší životnost než ty menší, jako je například naše Slunce. Tým se proto s pozorováním z observatoře Gemini v Chille a s pomocí archivních optických snímků z Hubbleova kosmického dalekohledu zaměřil na nejslabší hvězdy.
Měření vzdálenosti také umožnilo vědcům zjistit absolutní velikost hvězd a popsat je podle Hertzsprungova-Russellova diagramu. Z těchto dat pak dokázali vědci vypočítat věk jednotlivých hvězd.
V raném období vesmíru totiž neexistovaly žádné kovy. Ty vznikaly až v jádrech první generace hvězd, které je uvolňovaly dále do vesmíru. Lze tedy říci, že čím mladší hvězda, tím bohatší výskyt kovů má a právě z toho vědci vycházejí.
Díky velice nízkému množství kovu, které bylo u těchto hvězd zjištěno, se vědci domnívají, že hvězdy mohly existovat již v době, kdy měl vesmír pouze jednu miliardu let. Dále čtěte: (Vědci objevili na povrchu asteroidu, který by se v budoucnu mohl srazit se Zemí, zvláštní balvany).