Astronomové objevili dosud nejstarší hvězdy ve vesmíru. Jejich stáří je neuvěřitelné

 Vesmír 
23. března 2019 06:25 / Lukáš Bauer
  1
📷
2 fotografie v galerii
Hvězdokupy drží pohromadě silná gravitace Internet
Vědci díky novým technologiím dokázali určit stáří hvězdokupy, která byla objevena již před desítkami let. Poslední výzkumy z roku 1997 zatím nejstarších objevených hvězd totiž určily jejich stáří na 13,8 miliard let, což by ale znamenalo, že jsou starší než samotný vesmír.

Díky stále se zlepšujícím technologiím v oblasti adaptivní optiky, která dokáže odstraňovat nejrůznější atmosferická zkreslení, se vědci rozhodli určit přesněji stáří této nejstarší známé hvězdokupy v naší galaxii.

„Tato hvězdokupa je jako starobylá fosilie pohřbená hluboko v útrobách naší galaxie. Díky novým technologiím se nám ji podařilo datovat do doby, kdy byl vesmír ještě velmi mladý,“ uvedl astronom Stefano Souza z University de São Paulo v Brazílii.

Je známo, že masivní hvězdy mají většinou kratší životnost než ty menší, jako je například naše Slunce. Tým se proto s pozorováním z observatoře Gemini v Chille a s pomocí archivních optických snímků z Hubbleova kosmického dalekohledu zaměřil na nejslabší hvězdy.

Měření vzdálenosti také umožnilo vědcům zjistit absolutní velikost hvězd a popsat je podle Hertzsprungova-Russellova diagramu. Z těchto dat pak dokázali vědci vypočítat věk jednotlivých hvězd.

V raném období vesmíru totiž neexistovaly žádné kovy. Ty vznikaly až v jádrech první generace hvězd, které je uvolňovaly dále do vesmíru. Lze tedy říci, že čím mladší hvězda, tím bohatší výskyt kovů má a právě z toho vědci vycházejí.

Díky velice nízkému množství kovu, které bylo u těchto hvězd zjištěno, se vědci domnívají, že hvězdy mohly existovat již v době, kdy měl vesmír pouze jednu miliardu let. Dále čtěte: (Vědci objevili na povrchu asteroidu, který by se v budoucnu mohl srazit se Zemí, zvláštní balvany).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet