Budoucnost lidstva? Šéf Amazonu o ní má jasno

 Vesmír 
27. května 2019 09:11 / Terezie Zamlynová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Dobývání vesmíru se stává realitou Depositphotos
V obřích vesmírných koloniích ve sluneční soustavě budou žít biliony lidí, z nichž někteří budou cestovat na Zemi za prací. Tak vidí budoucnost lidstva zakladatel internetového obchodu Amazon a nejbohatší člověk světa Jeff Bezos. Svoji vizi představil letos v únoru na akci letecké asociace Wings Club v New Yorku.

Sluneční soustava může dát útočiště až bilionu lidí. Jen si představte, jak neuvěřitelná a dynamická civilizace by to byla,“ citoval šéfa Amazonu Jeffa Bezose britský list The Times.

Vydat se do vesmíru je pro lidstvo nadějí, protože jinak by muselo již brzy čelit civilizační stagnaci. Podle Bezose by lidé neměli zůstávat jen na Zemi, protože by se začal na planetě rozšiřovat neradostný svět. Měli by využít situace, že existuje možnost rozšířit naše fungování i jinam do sluneční soustavy.  

Na Zemi se bude hlavně bydlet

Pro další generace se podle nejbohatšího člověka stane Země místem určeným výhradně k bydlení a práci, zatímco těžký průmysl, výroba energie či těžba surovin se budou odehrávat na jiných místech ve vesmíru.

Představa Bezose je taková, že příští generace budou žít v uměle vystavěných vesmírných koloniích, které budou obíhat ve sluneční soustavě. Taková budoucnost je podle něj pravděpodobnější než možnost, že by lidé obydleli nějakou jinou planetu.

To, že zakladatel Amazonu svým vizím věří, dokládá i to, že sám vlastní vesmírnou společnost Blue Origin. Ta vyvíjí komerční kosmické lodě pro lety s pasažéry. Letos v lednu úspěšně otestovala raketu New Shepard s cestovním modulem určeným pro suborbitální lety.

I další bohatí lidé se obracejí do vesmíru

Každopádně Jeff Bezos není jediný, kdo pracuje na uskutečnění placených letů do vesmíru. Spolu s ním tuto myšlenku aktivně podporují další miliardáři – třeba zakladatel firmy Virgin Richard Branson se svou Virgin Galactic nebo Elon Musk, šéf firmy na výrobu elektromobilů Tesla, se společností SpaceX.

Právě firma SpaceX letos 2. března už uskutečnila první zkušební let své nové kosmické lodě Crew Dragon určené pro přepravu lidí. Firma však stojí i za přelomovým projektem Starlink.

Starlink: 12 tisíc družic a internet tak trochu jinak

Jde o satelitní konstelaci, která by měla celkem zahrnovat téměř 12 tisíc družic. Všechny budou poskytovat širokopásmové připojení k internetu (satelitní internet). Celá tato konstelace by měla být dokončena do roku 2027. První jejich dávka v počtu 60 satelitů byla vynesena do vesmíru před několika dny - 24. května 2019.

Družice budou rozmístěny na mnoha drahách kolem Země ve třech výškových pásmech. Rozmístěny by měly být následně: 7518 kusů ve výšce asi 440 km, 1584 družic ve výšce asi 550 km a 2825 satelitů ve výškách kolem 1200 km. Čtěte také: Vědci zveřejnili simulaci dopadu velkého asteroidu. Jedná se o extrémně ničivou událost.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda