Vědci varují před pravidelným užíváním silné marihuany. Může způsobovat vážné zdravotní problémy

Některé odrůdy marihuany mají vysoký obsah THC
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
22. března 2019 10:48 / Internet
  93   15
Zejména odrůdy marihuany s vysokým obsahem látky THC mohou způsobovat vznik závažných psychóz. Před tímto nepříjemným zjištěním varuje rozsáhlý výzkum, který byl uskutečněn v několika evropských zemích. Podle vědců se mohou lidé po dlouhodobém užívání marihuany stát například schizofreniky nebo paranoiky.

Přestože marihuana má prokazatelně mnoho léčivých účinků a v celé řadě zemí byla dekriminalizována nebo zcela legalizována, má také svá úskalí. Díky šlechtění totiž dnes existují odrůdy, které mají velmi vysoký obsah látky THC a jejich pravidelným užíváním mohou lidé trpět závažnými psychózami.

Podle rosáhlého výzkumu, který byl proveden v několika evropských zemích, totiž užívání marihuany s vysokou koncentrací THC může mít na duševní stav člověka mohem závažnější dopady než běžná marihuana.

Studie, kterou vědci zpracovali, naznačuje, že 30 - 50 procent nově diagnostikovaných psychóz má přímou souvislost s užíváním silných odrůd marihuany. Autoři studie mají zato, že pokud by silné odrůdy nebyly dostupné, dalo by se tím zabránit nejméně 12 procentům všech nově diagnostikovaných psychóz.

Nejvíce se pozornost vědců zaměřila na Amsterdam, kde je marihuana legální již velice dlouho. V tomto městě by se při absenci silných odrůd mohlo dokonce snížit množství nových onemocnění až o 50 procent.

„Jak se v mnoha zemích a státech mění právní status marihuany, a čím více se zabýváme léčivými účinky některých odrůd marihuany, je v zájmu veřejného zdraví důležité, abychom zvážili možné negativní dopady spojené s každodenním užíváním marihuany, zejména jejích vysoce účinných variant,“ uvedla spoluautorka studie Marta Di Fortiová.

V počáteční fázi výzkumu vědci shromáždili záznamy z mnoha případů diagnostikovaných psychóz a porovnávali je s daty zdravých lidí. Díky tomu byli vědci schopni identifikovat faktory, které onemocnění provází. Od všech těchto lidí poté získali informace o tom, zda mají zkušenosti s užíváním marihuany a v jakém měřítku.

Přibližně třetina pacientů, která měla zdravotní problémy, byla zároveň každodenními uživateli marihuany. U uživatelů silných odrůd bylo prokázáno, že toto spojení je až pětkrát častější.

Vědci zatím nevědí, jak přesně marihuana ke vznikům psychóz přispívá, a nevylučují ani možnost, že naopak lidé náchylní k těmto typům onemocnění se častěji uchylují k jejímu užívání. Množství menších studií ale silně naznačuje, že tento vztah příčinný opravdu existuje. Dále čtěte: (Byly objeveny nové léčivé vlastnosti marihuany. Může pomoci milionům lidí).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu