Fotografie z kosmické lodi NASA ukazují zajímavé podobnosti Země a Jupitera
Jupiter - mohutný plynný obr, který obsahuje 2,5krát více hmoty než všechny ostatní planety dohromady. Planeta Jupiter byla pojmenována po římském králi bohů. Oproti tomu Země je drobný skalnatý svět mnohem blíže Slunci, kde existuje život, ale přesto jsou si obě planety v mnohém podobné.
Fotografie z kosmické lodi NASA Juno na Jupiteru a satelitu Landsat-8 obíhajícího Zemi dokazují, jak obě planety sdílí podobnosti v oblasti vzdušných proudů. Fotografie Jupitera zachycují vířící mraky, které definují tuto planetu.
„Je to všechno o tekutinách, které se pohybují na rotujícím tělese,“ řekl Norman Kuring z NASA Goddard Space Flight Center. V tiskové zprávě Kuring popsal vzorce proudění jako kombinaci laminárního a turbulentního proudění.
Od té doby, co kosmická loď NASA Juno dorazila k Jupiteru, získali vědci velké množství ohromujících fotografií této krásné planety. Vědci jsou si celkem jisti, že planeta má tři odlišné vrstvy mraků a silné bouře vznikají jejich vzájemnou interakcí.
Fotografie Země pochází z Baltského moře poblíž Finska, kde je zachycen fytoplankton, který mění vzhled mořské vody. Oceánské proudy poté vytvořily v obraze vířící vzory. Snímek byl pořízen provozním pozemním zobrazovačem na Landsat-8. Dále čtěte: Japonská sonda provedla unikátní operaci stovky milionů kilometrů od Země.