Vzdušné proudy dosahující obrovské rychlosti mohou být důvodem extrémního počasí

Silné vzdušné proudy objevené piloty ovlivňují počasí
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
16. března 2019 17:47 / Internet
  10   2
Stále častější extrémní výkyvy počasí na evropském kontinentu ovlivňuje takzvané tryskové proudění. Klimatologové zkoumali výkyvy počasí v Evropě za dobu 300 let a došli k závěru, že extrémní vzdušné proudy se výrazně změnily v polovině 60. let minulého století.

Prokazatelný vliv takzvaného tryskového proudění na extrémní změny počasí nebyl doposud příliš vědecky zkoumán ani popsán. Vědci v nejnovější studii tuto problematiku otevřeli a vysvětlili, jaký vliv má silné vzdušné proudění na měnící se evropské klima.

Tryskové proudění jsou extrémně silné proudy vzduchu v atmosféře, které dosahují rychlosti až 700 kilometrů za hodinu, tedy podobné rychlosti, kterou létají dopravní letadla. Tento druh vzdušných proudů je vyvolán zejména rozdílem teplot v různých zeměpisných šířkách.

Za jeho objevem stojí armádní letci, kteří ho zpozorovali během dlouhých letů v rámci druhé světové války. Tyto vzdušné proudy mají výrazný dopad na leteckou dopravu, kde mohou let zjednodušit a uspořit výrazné množství paliva, opačný dopad ale mají v případě, že letadlo letí proti jejich směru.

Vědci studovali letokruhy na stromech v severovýchodní oblasti Středomoří a na Britských ostrovech. Z těchto záznamů byli schopni popsat, jak se evropské klima měnilo od roku 1725 až do současnosti, a určit pozici severních tryskových proudů.

Velice silný a úzký rychlý proud vzduchu, který se pohybuje podél rovnoběžek, ve střední Evropě způsobuje pravidelné střídání počasí v podobě přechodů front a tlakových níží. Pokud je tryskový proud zvlněný, tak způsobuje silné výkyvy počasí. Čím déle zůstává proud rozvlněný, tím extrémnější je počasí.

Vlivy na počasí těchto tryskových proudů se v poslední době zabývá řada vědeckých expertů také v souvislosti s leteckou dopravou. Nedávno například odborníci zveřejnili studii, která se zabývala přibývajícími případy silných turbulencí během letů.

Tryskové proudění má totiž za následek turbulence stupnice 5, což znamená, že vše, co v letadle není připevněno, se začne pohybovat. Tyto turbulence jsou velice nebezpečné a mohou na palubě letadla způsobit řadu škod a zranění. Problémy ale mohou mít také speciální letadla, která se pohybují ve velkých nadmořských výškách. Dále čtěte: Vědci přišli na to, co je na druhém konci černé díry a kam mizí všechna hmota.

 

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu