Vzdušné proudy dosahující obrovské rychlosti mohou být důvodem extrémního počasí

Silné vzdušné proudy objevené piloty ovlivňují počasí
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
16. března 2019 17:47 / Internet
  10   2
Stále častější extrémní výkyvy počasí na evropském kontinentu ovlivňuje takzvané tryskové proudění. Klimatologové zkoumali výkyvy počasí v Evropě za dobu 300 let a došli k závěru, že extrémní vzdušné proudy se výrazně změnily v polovině 60. let minulého století.

Prokazatelný vliv takzvaného tryskového proudění na extrémní změny počasí nebyl doposud příliš vědecky zkoumán ani popsán. Vědci v nejnovější studii tuto problematiku otevřeli a vysvětlili, jaký vliv má silné vzdušné proudění na měnící se evropské klima.

Tryskové proudění jsou extrémně silné proudy vzduchu v atmosféře, které dosahují rychlosti až 700 kilometrů za hodinu, tedy podobné rychlosti, kterou létají dopravní letadla. Tento druh vzdušných proudů je vyvolán zejména rozdílem teplot v různých zeměpisných šířkách.

Za jeho objevem stojí armádní letci, kteří ho zpozorovali během dlouhých letů v rámci druhé světové války. Tyto vzdušné proudy mají výrazný dopad na leteckou dopravu, kde mohou let zjednodušit a uspořit výrazné množství paliva, opačný dopad ale mají v případě, že letadlo letí proti jejich směru.

Vědci studovali letokruhy na stromech v severovýchodní oblasti Středomoří a na Britských ostrovech. Z těchto záznamů byli schopni popsat, jak se evropské klima měnilo od roku 1725 až do současnosti, a určit pozici severních tryskových proudů.

Velice silný a úzký rychlý proud vzduchu, který se pohybuje podél rovnoběžek, ve střední Evropě způsobuje pravidelné střídání počasí v podobě přechodů front a tlakových níží. Pokud je tryskový proud zvlněný, tak způsobuje silné výkyvy počasí. Čím déle zůstává proud rozvlněný, tím extrémnější je počasí.

Vlivy na počasí těchto tryskových proudů se v poslední době zabývá řada vědeckých expertů také v souvislosti s leteckou dopravou. Nedávno například odborníci zveřejnili studii, která se zabývala přibývajícími případy silných turbulencí během letů.

Tryskové proudění má totiž za následek turbulence stupnice 5, což znamená, že vše, co v letadle není připevněno, se začne pohybovat. Tyto turbulence jsou velice nebezpečné a mohou na palubě letadla způsobit řadu škod a zranění. Problémy ale mohou mít také speciální letadla, která se pohybují ve velkých nadmořských výškách. Dále čtěte: Vědci přišli na to, co je na druhém konci černé díry a kam mizí všechna hmota.

 

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Šance na rychlejší internet se jmenuje 5G

Dům a zahrada

Zvládáte komunikaci s kočkou? Když víte, jak na to, je to hračka

Cestování

Tipy, kdy je nejlepší čas vypravit se do Španělska

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu