Nad poloostrovem Kamčatka došlo k obrovskému výbuchu. Způsobil ho padající meteor

Nad Kamčatkou letěl meteor, který způsobil obrovskou explozi
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vesmír 
20. března 2019 10:40 / Internet
  69   0
V zimním období nad Kamčatkou explodoval meteor. Výbuch byl přibližně desetkrát silnější než u atomové bomby, která zasáhla během druhé světové války Hirošimu. Jedná se o nejsilnější explozi způsobenou vesmírným tělesem od události v Čeljabinsku před šesti lety.

Před koncem loňského roku proletěl nad Beringovým mořem meteor, který způsobil velkou explozi. Vědci odhadují, že se během výbuchu uvolnil až desetinásobek energie atomové bomby, kterou Američané shodili na Hirošimu. 

Podle vědců šlo také o největší událost svého druhu od dopadu meteoritu nad Čeljabinskem v roce 2013. Vesmírné těleso proletělo nad Kamčatkou 18. prosince 2018 a jeho exploze uvolnila přibližně 173 kilotun energie.

O explozi meteoru se však dlouho nikdo nedozvěděl, protože k události došlo nad neobydlenou oblastí a navíc v nočních hodinách. Záznam však pořídily americké vojenské družice, které informaci předaly NASA. Podle expertů se jedná o vzácný jev, který může v této síle nastat maximálně jednou za 30 let.

Meteor o délce několika metrů vstoupil do atmosféry Země rychlostí 116 tisíc kilometrů za hodinu. K samotnému výbuchu, který uvolnil asi čtyřicet procent energie, kterou uvolnila exploze nad Čeljabinskem, pak došlo ve výšce 26 kilometrů nad povrchem.

Explozi zaznamenal také vědec Peter Brown z Western University v Kanadě, který využil měření z globálních monitorovacích stanic. Výbuch totiž zanechal stopy v senzorech, které sledují infrazvuk – tedy zvukové vlnění, jehož frekvence je tak nízká, že ho lidské ucho není schopné zaznamenat. 

Výbuch meteoru nad Kamčatkou je tak další připomínkou toho, že přes veškeré snahy vylepšit obranu Země jsou naše pokusy odhalit potenciálně nebezpečná tělesa stále ještě nedostatečné. Americká NASA pracuje již několik let na systému pro odhalování nebezpečných těles v kolizní dráze se Zemí. Dále čtěte: (Astronomové objevili desítky obřích černých děr. Většina pamatuje zrod vesmíru).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jeden z nejstarších letounů amerického letectva má novou misi

Dům a zahrada

Lesk vašim příborům vrátí kousky alobalu nebo voda z brambor

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Zavřít reklamu