Astronomové objevili desítky obřích černých děr. Většina pamatuje zrod vesmíru

 Vesmír 
18. března 2019 15:32 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Supermasivní černé díry existovaly na samém počátku zrodu vesmíru Internet
Vědecký tým složený z předních světových odborníků objevil celkem 83 supermasivních černých děr, které mohly existovat již na samém počátku zrodu vesmíru. Podle vědců v té době mohl mít vesmír pouhou jednu miliardu let.

Tým expertů z několika zemí objevil celkem 83 kvasarů, v jejichž jádrech se vyskytují masivní černé díry. Tyto vesmírné objekty pamatují doby, kdy vesmír byl ještě velmi mladý a jeho stáří bylo maximálně jedna miliarda let.

„Je pozoruhodné, že tak masivní a husté objekty se mohly zformovat tak brzy po Velkém třesku. Pro dnešní kosmologické modely je pochopení toho, jak tyto černé díry vznikaly i jak jsou časté, nesmírně obtížné,“ uvedl k objevu profesor a spoluautor studie Michael Strauss.

Výsledky nového výzkumu astronomům umožňily zjistit, jak často se podobné černé díry v daném období vyskytovaly stejně tak jako míru vlivu na objekty v jejich okolí. Supermasivní černé díry, které se nacházejí ve středu galaxií, mohou totiž být milionkrát až miliardkrát hmotnější, než je Slunce. Dnes astronomům není jasné, kdy se tyto objekty poprvé zformovaly.

Černé díry jsou neviditelné, pohlcují totiž všechny částice v okolí, ale když do supermasivní černé díry padá hmota, vzniká při tom takzvaný akreční disk, který se třením hmoty silně zahřívá. Hmota pak vyzařuje světlo a výsledkem je velmi jasný objekt, takzvaný kvasar.

Nový výzkum provedli vědci s využitím dat z přístroje Hyper Suprime-Cam, který je součástí dalekohledu Subaru na vrcholku hory Mauna Kea na Hawaji. Tento systém detekuje velkou část oblohy a umožňuje zkoumat velké množství zdrojů. Výsledkem zkoumání je 83 nových kvasarů, které pamatují samotné počátky vesmíru. Dále čtěte: (Fotografie z kosmické lodi NASA ukazují zajímavé podobnosti Země a Jupitera).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...