Vědci varují, že zelený sníh na Sibiři znamená pro naši planetu chmurnou budoucnost

 Země a Příroda 
11. března 2019 08:39 / Lukáš Bauer
  21
📷
3 fotografie v galerii
Zelený sníh na Sibiři je varováním pro lidstvo Internet
Po světě se stále více množí případy, kdy napadne černý nebo zelený sníh. Poslední takový případ byl hlášen na Sibiři, kde sníh také zezelenal. Vědci varují, že tento barevný sníh obsahuje velké množství toxických látek, které nad polární oblasti přináší vítr. Barevný sníh navíc naši planetu na rozdíl od bílého neochlazuje, protože neodráží sluneční paprsky, a to by mohl být velký problém.

Stále více se objevují v polárních oblastech případy, kdy napadne barevný sníh. Tento fakt, přitom vždy znamená silné znečištění nějakou chemickou látkou nebo prachem, který nad polární oblasti přináší vítr.

Klimatologové varují, že takto se znečišťují poslední oblasti na planetě, kde ještě nedávno nebyl patrný vliv člověka. V minulém týdnu obyvatelé sibiřských měst s nechutí sledovali, jak se sníh kolem nich mění na zelený a černý, a to kvůli vysokému množství toxických emisí.

Někteří obyvatelé proto museli nosit masku, aby mohli vyjít na ulici. Za vše je zodpovědný místní průmysl a například za zelený sníh je zodpovědná továrna na chrom. Tato znečištění jsou pozorována už několik let a podle klimatologů mohou mít kritický dopad na naši planetu.

Tmavý sníh je znečištěný černým uhlíkem, tedy sazemi – nespálenými částicemi fosilních paliv v uhelných elektrárnách, továrnách a dalších zdrojích. Do polárních ledových čepiček je přenáší vítr. Když saze znečistí sníh tak sněhová pokrývka mnohem více přitahuje sluneční záření a tím se naše planeta ohřívá. Tmavá barva totiž světlo neodráží ale absorbuje.

Vědci ale varují, že i bílý sníh je často velice znečištěný. Vědci z Kanady například prokázali, že městský sníh obsahuje obrovské množství chemických látek, převážně z výfukových plynů. Dále čtěte: (NASA zveřejnila zajímavý výzkum. Naše planeta je zelenější než před koncem tisíciletí).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jmelí pomůže upevnit zdraví. Posiluje imunitu a zdárně bojuje proti některým nemocem

Tech

Zázračné armádní stroje jako V-22 Osprey nejsou až takovým zázrakem. Tesla patentoval letadlo s...

Zavřít reklamu