Pod mayským městem byla objevena jeskyně plná artefaktů. Patřila jaguářímu bohu

Mayské artefakty byly objeveny v jeskynním komplexu
 Objevy 
12. března 2019 14:29 / Internet
  34   0
Počátkem března objevili mexičtí archeologové v jeskynním systému Balamkú velké množství unikátních předmětů spojených s mayskou kulturou a také jeskyni jaguářího boha. Vstup do jeskynního systému objevili farmáři v roce 1966.

Na poloostrově Yucatán objevili farmáři v roce 1966 vstup do jeskynního systému a skutečnost oznámili mexickým archeologům. Vchod do jeskyní byl uzavřen a téměř se na něj zapomnělo,a to až do příchodu nových archeologů a zahájení rozsáhlého výzkumu.

Díky tomu vědci objevili tajemství, které víc než půl století leží netknuté pod mayským městem Chichén Itzá. Archeologové v jeskyni Balamkú objevili stovky skvěle zachovalých mayských artefaktů. Této jeskyni se také říká jeskyně jaguářího boha.

„Balankú nám pomůže přepsat příběh Chichén Itzá. Stovky archeologických artefaktů, které ležely v sedmi místnostech s rituálními oběťmi, jsou skvěle zachovalé,“ uvedl vedoucí výzkumu archeolog Guillermo de Anda.

Během let 700 – 1 000 zasáhla Yucatán sucha a obyvatelé této oblasti začali pátrat po nových zdrojích vody. Vodu objevili v zatopených jeskyních krasového původu a v jeskynních systémech, které jsou s nimi propojené.

Pro starodávné Maye představovaly jeskyně a vchody do podsvětí ta nejposvátnější místa, podle kterých pak plánovali stavby měst a vesnic, ale také společenské organizace komunit. Díky tomu se v nich dá nalézt spousta dokladů o tom, jaká tato kultura byla.

Na místě byly objeveny například předměty, které obsahují stopy potravin, kostí, minerálů a také semen. Analýzou těchto materiálů se vědci chtějí dozvědět ještě víc o mayské kultuře. Vědci jsou velmi optimističtí, protože celý jeskynní systém je velmi rozsáhlý a dá se tedy očekávat množství dalších zajímavých nálezů. Dále čtěte: (V Mexiku objevili tajemnou jeskyni. Pyšní se světovým unikátem).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nově objevené chyby zabezpečení Wi-Fi ohrožují všechna mobilní zařízení

Dům a zahrada

Vypěstujte si saturejku. Chutnou bylinku, která se stane ozdobou vaší zahrady nebo balkonu

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu