Rusům už Krym nestačí, dalším cílem má být Měsíc. Chtějí mít nové super rakety a základny ve vesmíru!

Léta, kdy se mohla sovětská kosmonautika chlubit samými úspěchy, už jsou dávno pryč.
 Vesmír 
26. září 2014 03:05 / Foto: Wikimedia na základě licence Creative Commons
  15   0
Tak tohle už tu jednou bylo. Zatímco obyčejní Rusové žijí na hranici bídy, Kreml se chlubí úspěchy sovětské, tedy pardon, ruské kosmonautiky. Jak to vypadá, historie se bude opakovat. Jen pár týdnů poté, co z ruských obchodů zmizela řada „západních“ potravin, začínají Rusové plánovat velkolepé výlety do vesmíru.

Podle šéfa vesmírné agentury Roskosmos Olega Ostapenka hodlají Rusové do dvaceti let ovládnout měsíc. "Koncem příštího desetiletí dokončíme zkoušky supertěžké nosné rakety a zahájíme plnohodnotné využívání Měsíce," prohlásil Oleg Ostapenko.

To ale není ani zdaleka všechno, co Rusové plánují. Na měsíci by totiž rádi vybudovali hned několik základen a dobýt by, díky novým raketám, na kterých prý již pracují, následně chtěli i hluboký vesmír.

Celé prohlášení Olega Ostapenka ale má nejspíš jiný důvod. Léta, kdy se mohla ruská, či tehdy ještě sovětská kosmonautika chlubit samými úspěchy už jsou dávno pryč. Nemluvě o tom, že neúspěchy se tehdy zametaly pod koberec a dnes už by o nich díky moderním informačním technologiím věděl celý svět.

Ruská kosmonautika prožila v posledních dvaceti letech neúspěšné období, kdy byl vesmír tím posledním, na co by mělo Rusko peníze. Současný vládce Kremlu Vladimír Putin ale dobře ví, že nic nezvedne popularitu ruského politika tak spolehlivě jako průvod s hrdinným kosmonautem, a tak by mohl do ruského vesmírného programu začít opět investovat.
◼ redakce
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Bezdrátové nabíjení není žádná novinka. Jde o technologii starou 130 let

Dům a zahrada

Jak uložit neskladné sportovní potřeby tak, aby nepřekážely a nezatuchly

Cestování

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Zavřít reklamu