Rusům už Krym nestačí, dalším cílem má být Měsíc. Chtějí mít nové super rakety a základny ve vesmíru!

 Vesmír 
26. září 2014 03:05 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Léta, kdy se mohla sovětská kosmonautika chlubit samými úspěchy, už jsou dávno pryč. Foto: Wikimedia na základě licence Creative Commons
Tak tohle už tu jednou bylo. Zatímco obyčejní Rusové žijí na hranici bídy, Kreml se chlubí úspěchy sovětské, tedy pardon, ruské kosmonautiky. Jak to vypadá, historie se bude opakovat. Jen pár týdnů poté, co z ruských obchodů zmizela řada „západních“ potravin, začínají Rusové plánovat velkolepé výlety do vesmíru.

Podle šéfa vesmírné agentury Roskosmos Olega Ostapenka hodlají Rusové do dvaceti let ovládnout měsíc. "Koncem příštího desetiletí dokončíme zkoušky supertěžké nosné rakety a zahájíme plnohodnotné využívání Měsíce," prohlásil Oleg Ostapenko.

To ale není ani zdaleka všechno, co Rusové plánují. Na měsíci by totiž rádi vybudovali hned několik základen a dobýt by, díky novým raketám, na kterých prý již pracují, následně chtěli i hluboký vesmír.

Celé prohlášení Olega Ostapenka ale má nejspíš jiný důvod. Léta, kdy se mohla ruská, či tehdy ještě sovětská kosmonautika chlubit samými úspěchy už jsou dávno pryč. Nemluvě o tom, že neúspěchy se tehdy zametaly pod koberec a dnes už by o nich díky moderním informačním technologiím věděl celý svět.

Ruská kosmonautika prožila v posledních dvaceti letech neúspěšné období, kdy byl vesmír tím posledním, na co by mělo Rusko peníze. Současný vládce Kremlu Vladimír Putin ale dobře ví, že nic nezvedne popularitu ruského politika tak spolehlivě jako průvod s hrdinným kosmonautem, a tak by mohl do ruského vesmírného programu začít opět investovat.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město