Vědci objevili na povrchu asteroidu, který by se v budoucnu mohl srazit se Zemí, zvláštní balvany

 Vesmír 
22. března 2019 17:20 / Lukáš Bauer
  3
📷
2 fotografie v galerii
Bennu je vesmírné těleso, které se stalo předmětem výzkumu Internet
Na povrchu vesmírného tělesa Bennu byly objeveny zvláštní balvany. Za novým objevem stojí sonda OSIRIS-Rex, které k asteroidu před několika měsíci dorazila a zahájila jeho výzkum. Toto těleso je totiž jedním z těch, které by se v budoucnu mohlo srazit se Zemí.

Povrch planetky Bennu ukrýval nečekané překvapení, které objevila sonda OSIRIS-Rex, která se zabývá jeho výzkumem. Informace o zvláštních povrchových strukturách byly zveřejněny tento týden.

Sonda OSIRIS-Rex dorazila k planetce 3. prosince po více než tříleté cestě. Jejím primárním úkolem je výzkum Bennu, ze kterého má také odebrat vzorky a dopravit je zpět na Zemi.

Asteroid Bennu je totiž mezi vesmírnými objekty, které by se v budoucnu mohly dostat do kolizní dráhy se Zemí. Šance, že se tento asteroid mezi lety 2175 až 2199 srazí se Zemí je asi 1 : 2700.

Průzkum planetky má vědcům pomoci odhalit evoluci Sluneční soustavy a vznik života. Podobný objekt totiž mohl v minulosti na Zemi donést hydratovaný materiál bohatý na uhlík. První pozorování ze sondy OSIRIS-Rex potvrdilo, že povrch Benny je na podobné materiály bohatý.

Z dosavadních pozorování pracovníci mise OSIRIS očekávali, že Benny bude mít hladký povrch s několika balvany. Sonda však nečekaně ukázala, že Benny má velmi členitý povrch s množstvím velkých kamenů. Pro vědce to znamená, že budou muset zásadním způsobem upravit plán pro odběr vzorků z planetky. 

Některé struktury jako chybějící malé krátery a různorodý vzhled naznačují, že povrch je složen z oblastí z různých období. Může jít o pozůstatky mateřského tělesa či nedávné aktivity.

Podle vědců je stáří asteroidu Bennu mezi sto miliony až jednou miliardou let, což je více, než říkaly dosavadní odhady. Vznikl v pásmu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Dále čtěte: (Astronomové objevili desítky obřích černých děr. Většina pamatuje zrod vesmíru).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte