Čína údajně buduje solární elektrárnu ve vesmíru
Čínská akademie vesmírných technologií údajně zahájila projekt takzvané orbitální elektrárny, která by mohla dodávat energii ze Slunce na Zemi. Velkou výhodu tvůrci projektu vidí v tom, že tato solární elektrárna bude mimo naši atmosféru a bude tedy poskytovat konstantní výkon po celý rok.
Díky umístění na oběžné dráze kolem Země totiž na elektrárnu nepůsobí vlivy naší atmosféry jako například bouře nebo oblačnost. Čína by chtěla zkušební elektrárnu uvést do provozu již v roce 2025.
Čína se chce dlouhodobě stát vedoucí zemí v oblasti rozvoje energie z obnovitelných zdrojů, a proto spouští celou řadu výzkumných projektů. Největším problémem vesmírné elektrárny je, jak dostat energii zpět na Zemi.
Vědci proto chtějí využít technologii, která umožní energii ze Slunce přenášet za pomoci mikrovln. Na pozemní stanici by pak byla elektřina distribuována dále do sítě. Pokud bude projekt úspěšný, může se stát průlomovým na poli energetiky.
Solární energie je předmětem mnoha projektů. Vědci se neustále snaží zlepšit technologie natolik, aby energie ze Slunce byla co nejlevnější a dala se také například efektivně skladovat.