V Jižní Americe byl objeven zcela nový druh dinosaura. Jeho vzhled se nepodobá žádnému známému tvorovi z naší planety

 Objevy 
10. února 2019 09:46 / Lukáš Bauer
  10   0
📷
4 fotografie v galerii
Dinosaurus měl dlouhý krk s hřebenem z ostrých hrotů Internet
Paleontologové popsali zcela nový druh dinosaura, který obýval území dnešní Jižní Ameriky. Pozůstatky zvláštního tvora, který se svým vzhledem nepodobá žádnému jinému dinosaurovi, byly objeveny před šesti lety v Argentině. Vědci tento nový druh prehistorického tvora nazvali Bajadasaurus pronuspinax.

Zkamenělé kosti podivného dinosaura, které byly objeveny v roce 2013 na území Argentinské Patagonie, nyní vědci po šesti letech konečně popsali. Jedná se o zcela nový druh dosud neznámého stvoření, které dostalo název Bajadasaurus pronuspinax.

Obrovský býložravý tvor, který obýval naši planetu před 140 miliony let, dosahoval délky až deseti merů a jeho šíji zdobily charakteristické výrůstky ve tvaru ostrých hrotů. Tyto hroty byly již dříve zjištěny i u jiných dinosaurů, kteří ale patřili do zcela jiného rodu.

Jelikož hroty nejsou zakřiveny směrem dopředu, vědci se domnívají, že neměly obranný účel před masožravými predátory. Namísto toho měly ostré hroty spíše odrazovat případné nepřátele.

Existuje také teorie, že hroty mohly sloužit tvorům k termoregulaci nebo dokonce k přilákání partnerů. Hroty podle expertů také mohly obřím tvorům pomáhat hromadit tuk potřebný k přežití.

Vědci se však přiklánějí spíše k obrannému významu trnů, protože v 90. letech minulého století byly ve stejné oblasti nalezeny pozůstatky legendárního Gianthosaura - jednoho z největších dravých dinosaurů. Je tedy velice pravděpodobné, že i tito tvorové bojovali o přežití právě s těmito dravci. Dále čtěte: (Zkamenělý trus archeosaura z Polska odhalil jedinečnost děsivého drtiče kostí z pravěku).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Tech

Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky...

Zavřít reklamu