V Jižní Americe byl objeven zcela nový druh dinosaura. Jeho vzhled se nepodobá žádnému známému tvorovi z naší planety

Dinosaurus měl dlouhý krk s hřebenem z ostrých hrotů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Objevy 
10. února 2019 09:46 / Internet
  10   0
Paleontologové popsali zcela nový druh dinosaura, který obýval území dnešní Jižní Ameriky. Pozůstatky zvláštního tvora, který se svým vzhledem nepodobá žádnému jinému dinosaurovi, byly objeveny před šesti lety v Argentině. Vědci tento nový druh prehistorického tvora nazvali Bajadasaurus pronuspinax.

Zkamenělé kosti podivného dinosaura, které byly objeveny v roce 2013 na území Argentinské Patagonie, nyní vědci po šesti letech konečně popsali. Jedná se o zcela nový druh dosud neznámého stvoření, které dostalo název Bajadasaurus pronuspinax.

Obrovský býložravý tvor, který obýval naši planetu před 140 miliony let, dosahoval délky až deseti merů a jeho šíji zdobily charakteristické výrůstky ve tvaru ostrých hrotů. Tyto hroty byly již dříve zjištěny i u jiných dinosaurů, kteří ale patřili do zcela jiného rodu.

Jelikož hroty nejsou zakřiveny směrem dopředu, vědci se domnívají, že neměly obranný účel před masožravými predátory. Namísto toho měly ostré hroty spíše odrazovat případné nepřátele.

Existuje také teorie, že hroty mohly sloužit tvorům k termoregulaci nebo dokonce k přilákání partnerů. Hroty podle expertů také mohly obřím tvorům pomáhat hromadit tuk potřebný k přežití.

Vědci se však přiklánějí spíše k obrannému významu trnů, protože v 90. letech minulého století byly ve stejné oblasti nalezeny pozůstatky legendárního Gianthosaura - jednoho z největších dravých dinosaurů. Je tedy velice pravděpodobné, že i tito tvorové bojovali o přežití právě s těmito dravci. Dále čtěte: (Zkamenělý trus archeosaura z Polska odhalil jedinečnost děsivého drtiče kostí z pravěku).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Svět fotografie se pomalu, ale jistě přesouvá od zrcadlovek k bezzrcadlovkám

Dům a zahrada

Vypěstujte si nádherné lilie doma v květináči

Cestování

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu Atlantiku

Zavřít reklamu