V Egyptě byly objeveny pohřební komory plné mumií a dávných artefaktů
Archeologové objevili v provincii Mínjá jižně od egyptské metropole dávné pohřební komory, které ukrývaly přibližně čtyři desítky mumifikovaných těl různého pohlaví a věku. Podle tamních expertů tato těla patřila rodině ze střední třídy, která žila v období Ptolemaiovců.
Podle výzkumníků, kteří za objevem stojí, jsou mumie v nebývale dobrém stavu a nejméně deset z nich patří dětem. Během průzkumu pohřební komory bylo nalezeno také množství starobylých artefaktů, keramiky a papyrových svitků.
Významný a zároveň první objev letošního roku oznámilo egyptské ministerstvo starožitností. Nyní budou vědci všechny mumie ohledávat a přemísťovat do muzea, kde budou vystaveny.
Během objevu bylo na místě množství velvyslanců a novinářů. Lidé tak mohli poprvé spatřit mumie přímo v místě nálezu. Některé z mumií se nacházejí uvnitř kamenného či dřevěného sarkofágu, jiné jsou pohřbeny v písku či položeny na podlaze hrobky.
Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. Od svržení někdejšího autokratického prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 totiž turistika značně utrpěla, především kvůli násilnostem. Cestovní ruch tvoří významnou část egyptské ekonomiky.
Egypt je zemí, která má každým rokem nejvíce archeologických nálezů. V minulosti zde byly učiněny naprosto unikátní objevy. Jedním z nich je také příběh prázdného sarkofágu, kerý 150 let ležel v muzeu v Austrálii.