Záhadná planeta pluje vesmírem v sousední galaxii. Neobíhá žádnou hvězdu

 Vesmír 
02. února 2019 14:49 / Lukáš Bauer
  18
📷
2 fotografie v galerii
Záhadná planeta neobíhá žádnou hvězdu Internet
V minulém roce vědci za pomoci zařízení VLA (Very Large Array) odhalili v sousední galaxii záhadné těleso. Jedná se o planetu s extrémně silným magnetickým polem. Ta největší zvláštnost je ale fakt, že neobíhá žádnou hvězdu a jen tak pluje vesmírem.

Vědci se pokoušejí pochopit, jak funguje planeta s velice silným magnetickým polem, která není spojena s žádným jiným tělesem tak, jako je tomu v naší Sluneční soustavě, kde všechny planety obíhají kolem Slunce.

Tato planeta, která je zároveň prvním planetárním objektem ve vesmíru, který byl zachycen pomocí rádiového teleskopu, je vzdálena pouze 20 světelných let od Země. Záhadný svět je přibližně 13krát větší než Jupiter, což je považováno za horní hranici, po kterou může být těleso ještě planetou.

„Tento objekt je přímo na hranici planety a hnědého trpaslíka, tedy hvězdou, která neměla dostatek paliva pro svou jadernou fúzi. Tento jedinečný objekt nám může poskytnout důležité informace o magnetických procesech uvnitř hvězd,“ uvedl astronom Melodie Kao z Univerzity v Arizoně.

Podle obecné definice je hnědý trpaslík jako objekt příliš malý na zahájení vodíkové fúze, což je dominantní proces, který generuje energii hvězd. Zároveň je však toto těleso dostatečně velké pro fúzi deuteria, který poskytuje méně energie, ale je nezbytný pro vznikající hvězdy. Hnědý trpaslík má hmotnost v rozmezí 13 - 80krát hmotnosti Jupiteru.

Studiem této planety vědci například zjistili, že hnědí trpaslíci mohou vytvářet silné polární záře. Původ polární záře hnědých trpaslíků je však pro vědce stále záhadou. Na Zemi jsou polární záře generovány slunečním větrem, který reaguje s nabitými částicemi v naší ionosféře. Hnědý trpaslík většinou není v blízkosti žádné hvězdy, proto je zatím nejasné, jak tato polární záře vzniká.

Planeta je asi 200 milionů let stará a její povrchová teplota je přibližně 825 stupňů Celsia. Magnetické pole této planety je asi 200krát silnější, než jaké má Jupiter, a pro vědce je jeho zdroj zatím stále velkou neznámou. Dále čtěte: (Devátá planeta v naší Sluneční soustavě existuje. NASA získala další důkazy).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky